Andrea Gardini nowym trenerem PGE Skry Bełchatów!

W środę 1 lutego 2023 roku PGE Skra Bełchatów poinformowała w oficjalnym komunikacie prasowym, że Włoch Andrea Gardini zostanie następcą zwolnionego we wtorek Anglika Joela Banksa w roli trenera pierwszego zespołu dziewięciokrotnych mistrzów Polski, którzy przeżywają najtrudniejszy czas od blisko dwóch dekad!

Fot.: PGE Skra Bełchatów via @_SkraBelchatow_ on Twitter

PGE Skra Bełchatów ma nowego trenera

Andrea Gardini to człowiek, którego siatkarskie publice nie trzeba przedstawiać, bo mówimy o legendzie włoskiej i światowej siatkówki, ale warto przypomnieć jego osiągnięcia. Zarówno w roli zawodnika, jak i trenera.

Nowy opiekun PGE Skry Bełchatów to jeden z najbardziej utytułowanych włoskich siatkarzy w historii. Grał na pozycji środkowego, a w reprezentacji Italii wystąpił aż 418 razy. Jako zawodnik wywalczył dwa medale olimpijskie: srebrny w 1996 roku w Atlancie i brązowy cztery lata później w Sydney. W jego bogatej kolekcji są też trzy mistrzostwa świata (1990, 1994 i 1998), cztery mistrzostwa Starego Kontynentu (1989, 1993, 1995 i 1999), sześć złotych medali Ligi Światowej oraz Puchar Świata (1995). W karierze klubowej siedmiokrotnie wygrywał mistrzostwo Włoch, ma na koncie również wiele innych trofeów krajowych.

Tu i teraz dla kibiców PGE Skry Bełchatów najbardziej interesuje to, co Andrea Gardini robił już po zakończeniu kariery sportowej, czyli to jakim był trenerem. Również ten etap zawodowego życia 57-letniego Włocha wygląda całkiem obiecująco. Zwłaszcza, że przesz szereg lat pracował w Polsce, dzięki czemu ma znakomite rozeznanie. Kto jak kto, ale on PlusLigi nie musi się uczyć.

W latach 2011-2013 był asystentem Andrei Anastasiego, ówczesnego selekcjonera reprezentacji Polski. Następnie pracował jako pierwszy trener w Indykpolu AZS-ie Olsztyn i Grupie Azoty ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle. Z kędzierzynianami zdobył mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski, Puchar Polski oraz zagrał w Final Four Ligi Mistrzów. Później wrócił do Włoch, gdzie prowadził drużynę Gas Sales Piacenza, a w styczniu 2021 roku objął drużynę Jastrzębskiego Węgla, z którą wywalczył drugi w historii mistrzostwo Polski.

To dla mnie naprawdę duży zaszczyt być w klubie z tak wyjątkową historią, jak PGE Skra Bełchatów. To klub, który grał w Final Four Ligi Mistrzów, wielokrotnie wygrywał mistrzostwo Polski i Puchar Polski. Praca w PGE Skrze to dla mnie wielka radość, duża szansa i wyzwanie – mówi Andrea Gardini.

Teraz Andrea Gardini stanie przed niezwykle trudnym zadaniem w Bełchatowie. Słynny Włoch będzie szkoleniowcem PGE Skry do końca sezonu 2022/2023, ale już dziś obie strony nie wykluczają, że po zakończeniu rozgrywek będą rozmawiać o przedłużeniu umowy.

Znaleźliśmy się w takim momencie, że drużyna potrzebuje nowego, świeżego impulsu do pracy. Wierzymy, że jest go w stanie dać trener Gardini. Do końca sezonu zasadniczego pozostało 8 spotkań, do zdobycia są 24 punkty, więc w tabeli może się jeszcze zmienić wiele. Będziemy walczyć do ostatniego meczu o jak najlepszy rezultat na koniec sezonu – dodał Konrad Piechocki, prezes KPS Skra Bełchatów SA.

Andrea Gardiniego będzie tworzył sztab szkoleniowy między innymi z Radosław Kolankiem, dotychczasowym asystentem Joela Banksa. Debiut włoskiego szkoleniowca nastąpi już w najbliższą niedzielę, kiedy to PGE Skra Bełchatów zmierzy się w Suwałkach z miejscowym Ślepskiem Malow w spotkaniu 23. kolejki PlusLigi 2023/23. Żółto-czarni przegrali ostatnie pięć meczów ligowych, a w całej fazie zasadniczej aż czternaście!!! Do ósmego miejsca tracą obecnie pięć oczek, a suwalczanie są jednym z bezpośrednich rywali w walce o awans do fazy play-off.

Źródło: Gazeta-lokalna.pl

5 / 5. Ocen: 3

Jan Nowicki
Jan Nowicki
Kim jest tajemniczy Ekspert siatkówki? Dla wielu zostanie to tajemnicą ale dociekliwi i wtajemniczeni wiedzą, że najlepszy typer siatkówki pochodzi z forum bukmacherskiego BetOnline, gdzie narodziły się i wychowały sławy typerskich salonów.