Argentyński magik zagra w PlusLidze!

Znany w całym siatkarskim świecie z bardzo szybkiej i kombinacyjnej gry rozgrywający Maximiliano Cavanna dołączył do „Jurajskiej Armii”, o czym Aluron Virtu CMC Zawiercie poinformował w piątkowym komunikacie prasowym.

Argentyński magik zagra w PlusLidze! (Fot.: Aluron Virtu CMC Zawiercie/materiały prasowe)

Cavanna z ziemi włoskiej do Polski

Jak dowiadujemy się z klubowego oświadczenia, reprezentant Argentyny podpisał z klubem „Ligi Mistrzów Świata” dwuletni kontrakt i w sezonie 2020/2021 będzie rywalizował o miejsce w składzie z członkiem macedońskiej drużyny narodowej Gorgim Gorgiewem.

„To siatkarz z dużym międzynarodowym doświadczeniem, w najlepszym wieku dla rozgrywającego. Przychodzi do Zawiercia i polskiej ligi z ambicją, by udowodnić swoje umiejętności, dzięki którym tak błyszczy w reprezentacji. Jego obecność powinna nam pozwolić znacząco przyspieszyć grę w nadchodzących rozgrywkach” – chwali Argentyńczyka trener Igor Kolaković, który związał się z „Jurajskimi Rycerzami” kilka tygodni wcześniej.

O klasie argentyńskiego rozgrywającego najlepiej świadczy fakt, że legendarny Julio Velsaco postawił na niego w reprezentacji „Albicelestes”, gdzie poprzednio rządzili Luciano De Cecco, Nicolas Uriarte czy Demien Gonzalez.

Jeśli chodzi o rozgrywki klubowe, Cavanna występował dotychczas w ligach argentyńskiej i włoskiej, gdzie jest bardzo cenionym „sypaczem”. Tym większe należą się brawa za ten transfer dla prezesa Krisipina Barana, bo z pewnością niełatwo było przekonać gracza z tej półki do pojawienia się w PlusLidze.

Wybrałem Zawiercie, bo lubię wyzwania. PlusLiga to jedna z najsilniejszych lig na świecie, do tego śledzi ją mnóstwo osób. Nie mogę się już doczekać, gdy wyjdę na boisko i poczuję wsparcie z trybun.” – MÓWI NOWY ROZGRYWAJĄCY JURAJSKICH RYCERZY.

Cavanna stanie przed niełatwym zadaniem zastąpienia Słowaka Michała Masnego. Ok, Słowak poprzedni sezon miał słabszy i odszedł jeszcze przed jego zakończeniem, ale w rozgrywkach 2018/2019 był mózgiem zespołu, który wywalczył awans do najlepszej czwórki i europejskich pucharów.

Sylwetka Maximiliano Cavanny

Maxi Cavanna urodził się niespełna 32 lata temu w stolicy Argentyny, Buenos Aires. Przygodę z siatkówką rozpoczynał w słynnym klubie River Plate i szybko zaczął dostawać powołania do młodzieżowych reprezentacji kraju. W 2007 roku rozpoczął karierę seniorską, przenosząc się do Club Ciudad de Bolívar, ówczesnego dominatora argentyńskich rozgrywek. 19-letni wówczas Maximiliano mógł przez dwa kolejne lata podpatrywać znakomitego Williama Arjonę, którego był zmiennikiem. W tej roli dwukrotnie zdobył podwójną koronę, a ponieważ znakomity Brazylijczyk nie zamierzał ruszać się z Bolívar, Cavanna musiał zmienić klub, by dostać szansę regularnych występów.

W 2011 roku, będąc graczem La Unión de Formosa, został powołany do szerokiej reprezentacji Argentyny i pojechał na igrzyska panamerykańskie, na których Albicelestes zdobyli brązowe medale. Następnie, w wieku zaledwie 23 lat, zdobył już trzeci w karierze Puchar Argentyny, ale pierwszy jako gracz wyjściowego składu. To zaowocowało debiutem w Lidze Światowej w kolejnym roku, jak i przenosinami do Europy, do włoskiego Elettrosud Brolo, gdzie jego trenerem był słynny Paolo Tofoli, rozgrywający reprezentacji Italii w czasach jej ogromnych sukcesów w latach 90.

W kolejnych latach Cavanna krążył między ligami argentyńską i włoską, największe sukcesy odnosząc jednak w ojczyźnie. W 2016 roku w barwach Lomas Vóley zdobył kolejny puchar kraju, a w 2018 roku z UPCN Vóley Club, grając w drużynie razem ze Zbigniewem Bartmanem, trzecie w karierze mistrzostwo Argentyny, awansując tym samym do klubowych mistrzostw Ameryki Południowej. W nich UPCN dotarło to finału turnieju, który został rozegrany na przełomie lutego i marca 2019 roku, a Maxi został wybrany najlepszym rozgrywającym imprezy. W najlepszej drużynie zawodów spotkał się zresztą z nowym środkowym Aluron Virtu CMC Zawiercie, Flávio Gualberto, wtedy siatkarzem Minas Tênis Clube.

Jednocześnie w ostatnich latach Cavanna, mimo ogromnej konkurencji wśród argentyńskich rozgrywających, przekonał do siebie sławnego Julio Velasco i wywalczył sobie miejsce w kadrze na najważniejsze turnieje. Brał udział w mistrzostwach świata w 2018 roku, a rok wcześniej zdobył z reprezentacją Puchar Panamerykański.

W ostatnim sezonie Maximiliano znowu trafił do Włoch, do ekipy beniaminka, Gas Sales Piacenza. W momencie przerwania rozgrywek zespół prowadzony przez Andreę Gardiniego zajmował 10. miejsce w tabeli.


Źródło: Aluron Virtu CMC Zawiercie (materiały prasowe)

Krispin Baran o nowym rozgrywającym

Głos na temat najnowszego transferu Alurony Virtu CMC Zawiercie zabrał też prezes klubu, który jest już bardzo bliski zamknięcia kadry zespołu na sezon 2020/2021 i wygląda na to, że będzie to jedna z najmocniejszych ekip przyszłej edycji PlusLigi.

„Rozgrywający ma szczególnie duży wpływ na styl gry drużyny, w związku z tym przywiązywaliśmy do tej pozycji bardzo dużą wagę. Cieszę się, że udało się zaprosić do współpracy Maksa. Jest to doświadczony, choć, jak na swoją pozycję, dopiero 32-letni zawodnik. Prezentuje bardzo szybko, radosny, emocjonalny styl. Gra dokładnie taką siatkówkę, jaką chcemy widzieć w wykonaniu naszego zespołu. Osobiście jest to bardzo przyjazny i pogodny człowiek. Ostatni sezon spędził z trenerem Gardinim, który bardzo go wychwalał zarówno pod względem sportowym, jak i osobowościowym. Dlatego też podjęliśmy rozmowy i jestem przekonany, że Maxi będzie reżyserował bardzo ciekawe widowiska na naszych boiskach” – zdradził Krispin Baran, Prezes Zarządu Aluron Virtu CMC Zawiercie.

Przypominamy, że wcześniej umowy z „Jurajskimi Rycerzami” podpisali między innymi Brazylijczyk Flavio Gualberto czy Amerykanin Garrett Muagututia. Zostają też obaj dotychczasowi atakujący, Mateusz Malinowski i Grzegorz Bociek.

0 / 5. Ocen: 0

Jan Nowicki
Jan Nowicki
Kim jest tajemniczy Ekspert siatkówki? Dla wielu zostanie to tajemnicą ale dociekliwi i wtajemniczeni wiedzą, że najlepszy typer siatkówki pochodzi z forum bukmacherskiego BetOnline, gdzie narodziły się i wychowały sławy typerskich salonów.