Już w środę startuje EuroVolley 2021 kobiet! (Plan transmisji)

Niespełna dwa tygodnie po finale turnieju olimpijskiego, w którym Amerykanki pokonały 3:0 Brazylijki, rozpoczniemy zmagania w turnieju finałowym Mistrzostw Europy 2021 w piłce siatkowej kobiet. Jego faworytkami Serbki, brązowe medalistki IO Tokio 2020, które bronią tytułów wywalczonych w 2017 i 2019 roku, a do tego będą rozgrywać mecze na własnym terenie, w Belgradzie. W EuroVolley 2021 zagrają też Polki. Kiedy i z kim? Tego właśnie dowiesz się z tej notki.

Już w środę startuje EuroVolley 2021 kobiet! (Plan transmisji) [Fot.: CEV]

EuroVolley 2021: Grupy turnieju siatkarek

Jak widać na powyższym obrazku, po raz drugi w historii w turnieju finałowym siatkarskich mistrzostw Starego Kontynentu udział wezmą aż 24 reprezentacje, które rywalizować będą w czterech grupach. Te ponownie zostaną ugoszczone w czterech różnych krajach: Serbii, Bułgarii, Chorwacji i Rumunii. Najważniejsze mecze turnieju odbędą się w Belgradzie, co już czyni głównym kandydatem do złota drużynę narodową pierwszego gospodarza.

Jednak i bez tego to właśnie Serbki byłyby niemal murowanym faworytem do złota. Oczywiście poziom w Europie jest dosyć wyrównany, ale zarówno w 2017, jak i w 2019 turniej ten wygrywały podopieczne Zorana Terzicia. To też one najlepiej spisały się na IO Tokio 2020, gdzie wywalczyły brązowe medale, a w ćwierćfinale dosłownie rozbiły Włoszki, które w EuroVolley zagrają bez kontuzjowanej Cateriny Bosetti. Nieco słabsze będą też Turczynki (brak trzech zawodniczek z olimpijskiej drużyny). Może włączą się jeszcze Rosjanki i Holenderki.

EuroVolley 2021: Skład reprezentacji Polski siatkarek

Polscy kibice oczywiście pamiętają, że dwa lata temu Biało-Czerwone zdołały awansować do najlepszej czwórki europejskiego czempionatu, ale w decydujących pojedynkach były jednak wyraźnie słabsze od Turczynek i Włoszek. Czy w 2021 roku nasze siatkarki będą w stanie powtórzyć tamten sukces? Będzie o to trudno, bo w tegorocznej edycji Siatkarskiej Ligi Narodów nasz zespól wypadł słabo, a w imprezie docelowej będzie musiał sobie wciąż radzić bez Joanny Wołosz czy Natalii Mędrzyk czy Agnieszki Kąkolewskiej. Wraca za to Martyna Grajber, która powinna ustabilizować przyjęcie.

Kadra siatkarek na mistrzostwa Europy
Rozgrywające: Katarzyna Wenerska (Developres SkyRes Rzeszów), Julia Nowicka (Allianz MTV Stuttgart).
Przyjmujące: Martyna Czyrniańska (Grupa Azoty Chemik Police), Monika Fedusio, Zuzanna Górecka (Grot Budowlani Łódź), Martyna Grajber (ŁKS Commercecon Łódź), Martyna Łukasik (Grupa Azoty Chemik Police).
Środkowe: Klaudia Alagierska (ŁKS Commercecon Łódź), Zuzanna Efimienko-Młotkowska (E.Leclerc Moya Radomka Radom), Marta Pol (Grupa Azoty Chemik Police).
Atakujące: Malwina Smarzek-Godek (Lokomotiw Kaliningrad), Magdalena Stysiak (Saguella Monza).
Libero: Maria Stenzel (Grupa Azoty Chemik Police), Monika Jagła (Joker Świecie).

Wydaje się, że optymalnym ustawieniem na ten moment jest gra na „dwie wieże”, czyli z atakującymi Smarzek-Godek i Stysiak jednocześnie. Wówczas ta druga ustawiana jest jako przyjmująca. Problemem jest jednak forma popularnej „Mali”, która nie potrafi się odbudować po SLN 2021. Niewykluczone więc, że odejdziemy od ustawienia najmocniejszego na papierze. Czas pokaże.

EuroVolley 2021: Plan gier polskich siatkarek

Podopieczne Jacka Nawrockiego w fazie grupowej rywalizować będą w bułgarskim Płowdiwie, gdzie poza mecze z ekipą gospodarza czekają je jeszcze pojedynki z Niemkami, Czeszkami, Greczynkami i Hiszpankami. Awans wywalczą cztery najlepsze drużyny, więc to nie powinno stanowić większego problemu. Stysiak i spółka powinny powalczyć o pierwsze miejsce w grupie z Niemkami i Bułgarkami. Raczej z czwartej pozycji powinny awansować natomiast Czeszki. Kiedy i z kim zagrają polskie siatkarki na EuroVolley 2021?

Terminarz grupy B (Płowdiw):
Środa 18 sierpnia
19:30
Bułgaria – Grecja (Polsat Sport News)
Czwartek 19 sierpnia
16:30
Hiszpania – Czechy (Polsat Sport)
19:30 Niemcy – Polska (Polsat Sport)
Piątek 20 sierpnia
16:30
Czechy – Niemcy (Polsat Sport)
19:30 Grecja – Polska (Polsat Sport)
Sobota 21 sierpnia
16:30
Czechy – Polska (Polsat Sport)
19:30 Bułgaria – Hiszpania
Niedziela 22 sierpnia
15:00
Grecja – Hiszpania (Polsat Sport)
18:00 Niemcy – Bułgaria (Polsat Sport)
Poniedziałek 23 sierpnia
16:30
Grecja – Czechy (Polsat Sport)
19:30 Polska – Hiszpania (Polsat Sport)
Wtorek 24 sierpnia
16:30
Niemcy – Grecja (Polsat Sport)
19:30 Bułgaria – Czechy (Polsat Sport)
Środa 25 sierpnia
16:30
Hiszpania – Niemcy (Polsat Sport)
19:30 Bułgaria – Polska (Polsat Sport)

Jak widać powyżej, mecze w Płowdiwie będą się rozpoczynać, co do zasady, o godzinie 16:30 i 19:30 czasu polskiego. Z wyjątkiem niedzieli 22 sierpnia. Transmisje telewizyjne, które w naszym kraju będzie można oglądać na sportowych antenach Telewizji Polsat startować będą dziesięć minut wcześniej.

EuroVolley 2021 na żywo w Internecie!

5 / 5. Ocen: 2

Jan Nowicki
Jan Nowicki
Kim jest tajemniczy Ekspert siatkówki? Dla wielu zostanie to tajemnicą ale dociekliwi i wtajemniczeni wiedzą, że najlepszy typer siatkówki pochodzi z forum bukmacherskiego BetOnline, gdzie narodziły się i wychowały sławy typerskich salonów.