Już za tydzień startują FIVB Mistrzostwa Świata 2022 Kobiet! (Formuła rozgrywek)

Reprezentacja Polski w piłce siatkowej kobiet w czwartek zakończyła rywalizację w DHL Test Match Tournament, który był próbą generalną przed startującymi już w piątek 23 września FIVB Mistrzostwami Świata 2022, których nasz kraj jest współgospodarzem. Jak będzie wyglądał siatkarski mundial pań i czym będzie się różnił od zmagań panów? Różnic jest naprawdę sporo.

Już za tydzień startują FIVB Mistrzostwa Świata 2022 Kobiet! (Fot.: FIVB/materiały prasowe)

Polskie siatkarki po próbie generalnej w Neapolu

Za reprezentacją polskich siatkarek DHL Test Match Tournament w Neapolu, który był próbą generalną dla podopiecznych Stefano Lavariniego przed FIVB Mistrzostwami Świata 2022 Kobiet. Biało-Czerwone zostały poddane najtrudniejszemu z możliwych testów, jeśli ograniczyć się tylko do rywali ze Starego Kontynentu, bo przyszło im rywalizować z broniącymi tytułu mistrzyń świata Serbkami, wicemistrzyniami globu i mistrzyniami Europy Włoszkami oraz Turczynkami, które są trzecią z ekip z naszego kontynentu w rankingu FIVB i również celują w medale wszystkich najważniejszych imprez.

Jak wypadł ten test? Gdyby sugerować się tylko suchymi wynikami, trzeba by napisać, że został całkowicie oblany. Każde z trzech spotkań Joanna Wołosz i spółka przegrywały za zero punktów. Z drugiej strony, Polki zdołały urwać każdemu z tych przeciwników dokładnie po jednym secie, a w konfrontacji z Włoszkami były bardzo blisko doprowadzenia do tie-breaka. Udało się też trochę postraszyć Serbki, najsłabszy był mecz z Turczynkami.

Wnioski? Na dziś medale FIVB MŚ 2022 polskim siatkarkom raczej nie grożą… Trzeba pamiętać o atucie własnego parkietu oraz o możliwości sprawienia niespodzianki, co udało się w ostatnich dniach koszykarzom podczas EuroBasket 2022, którzy w ćwierćfinale wyeliminowali broniących tytułu Słoweńców. Losowanie grup i wynikająca z niego późniejsza drabinka również mogły być trudniejsze, o czym więcej za chwilę. Patrząc realnie i nie pompując nadmiernie balonika, ćwierćfinał jest jak najbardziej realny.

MŚ 2022 Kobiet: Formuła turnieju

Fot.: FIVB

Jak widać na powyższym schemacie, siatkarki o mistrzostwo świata będą rywalizować według innej formuły niż siatkarze. 24 uczestników zostało podzielonych na cztery sześciozespołowe grupy. Z nich awans do drugiej fazy grupowej wywalczą po cztery najlepsze ekipy.

Zespoły, które awansowały do kolejnego etapu rywalizacji zabiorą ze sobą wyniki osiągnięte w bezpośrednich starciach. Grupa „A” skrzyżuje się z grupą „D” tworząc grupę „E”, a „B” z „C’ stworzą grupę „F”. Do fazy play-off awansują po cztery najlepsze drużyny narodowe.

Faza play-off siatkarskiego mundialu to ćwierćfinały, półfinały i mecze o medale. Z holenderskiej i z polskiej połowy drabinki awans do strefy medalowej wywalczą po dwie najlepsze ekipy. W odróżnieniu od FIVB MŚ 2022 Mężczyzn na tym etapie nie będzie podróżowania pomiędzy krajami-gospodarzami.

Dojdzie do tego dopiero przy okazji meczów o złoto i brąz, kiedy półfinaliście rywalizujący w Polsce będą musieli przenieść się do Holandii. Patrząc na całą formułę zmagań, wydaje się ona zdecydowanie mniej loteryjna, niż to co zaproponowano panom. Będzie też więcej meczów, bodajże 88, co z pewnością cieszy kibiców.

Siatkarskie MŚ 2022 Kobiet: Podział na grupy

W przypadku rywalizacji w obu fazach grupowych o kolejności w tabeli decydować będą następujące kryteria: liczba wygranych spotkań, liczba zdobytych punktów, stosunek setów, stosunek małych punktów. Tak to wygląda od paru już lat praktycznie we wszystkich rozgrywkach międzynarodowych i w wielu ligach.

  • Grupa A (Arnhem): Holandia, Włochy, Belgia, Portoryko, Kamerun, Kenia.
  • Grupa B (Arnhem, Gdańsk): Polska, Turcja, Dominikana, Korea Południowa, Tajlandia, Chorwacja.
  • Grupa C (Arnhem, Łódź): USA, Serbia, Niemcy, Bułgaria, Kanada, Kazachstan.
  • Grupa D (Arnhem): Brazylia, Chiny, Japonia, Kolumbia, Argentyna, Czechy.

Biało-Czerwone w polskiej połówce drabinki mają Serbki, Amerykanki i Turczynki, które na dziś wydają się zespołami z wyższej półki. Jeśli to się potwierdzi, podopieczne Stefano Lavariniego o ostatnie miejsce w ćwierćfinale powinny rywalizować z reprezentacjami Chorwacji, Niemiec, Dominikany czy Tajlandii i nie są tu na straconej pozycji!

FIVB MŚ 2022: Plan transmisji meczów polskich siatkarek

Wszystkie spotkania FIVB Mistrzostw Świata 2022 Kobiet będzie można śledzić za pośrednictwem sportowych kanałów Telewizji Polsat oraz na platformie internetowej i w aplikacji mobilnej Polsat Box GO. Ponadto mecze reprezentacji Polski pokaże też TVP, również w Internecie. W przypadku spotkań pierwszej fazy grupowej w szczegółach będzie wyglądać to tak:

  • Piątek 23 września, 18:00: Polska – Chorwacja (Arnhem) – Polsat Sport, TVP 2
  • Wtorek 27 września, 20:30: Polska – Tajlandia (Gdańsk/Sopot) – Polsat Sport, TVP Sport
  • Środa 28 września, 20:30: Polska – Korea Południowa (Gdańsk/Sopot) – Polsat Sport. TVP Sport
  • Czwartek 29 września, 20:30: Polska – Dominikana (Gdańsk/Sopot) – Polsat Sport, TVP Sport
  • Sobota 1 października, 20:30: Polska – Turcja (Gdańsk/Sopot) – Polsat Sport, TVP Sport

Druga faza grupowa mundialu siatkarek zostanie rozegrana w dniach 4–9 października. Rywalizację w 1/4 finału zaplanowano na 11 października. Półfinały odbędą się 12 i 13 października, a mecze o medale 15 października.

Więcej siatkarskich newsów na portalu Sport1!

5 / 5. Ocen: 1

Jan Nowicki
Jan Nowicki
Kim jest tajemniczy Ekspert siatkówki? Dla wielu zostanie to tajemnicą ale dociekliwi i wtajemniczeni wiedzą, że najlepszy typer siatkówki pochodzi z forum bukmacherskiego BetOnline, gdzie narodziły się i wychowały sławy typerskich salonów.