Kolejny hit w PlusLidze, Stephen Boyer atakującym Jastrzębskiego Węgla!

We wtorkowe przedpołudnie Jastrzębski Węgiel odpalił jedną z największych bomb transferowych PlusLigi 2021/2022, informując o zakontraktowaniu 25-letniego reprezentanta Francji, Stephena Boyera. Co ciekawe, umowa z francuskim atakującym będzie obowiązywać przez najbliższe dwa sezony. Obecnie siatkarz przebywa we włoskim Rimini, gdzie wraz z „Trójkolorowymi” rywalizuje w rozgrywkach Siatkarskiej Ligi Narodów 2021.

Kolejny hit w PlusLidze, Stephen Boyer atakującym Jastrzębskiego Węgla! (Fot.: Jastrzębski Węgiel/materiały prasowe)

PlusLiga: Boyer zagra w Jastrzębskim Węglu

Kibicom siatkówki Stephena Boyera nie trzeba szerzej przedstawiać, bo każdy z nich wie, że mówimy o jednym z najlepszych atakujących na świecie, choć nie zawsze grającym na miarę swojego olbrzymiego potencjału. Warto jednak raz jeszcze prześledzić jego drogę do miejsca, w którym znajduje się obecnie, co czyni też Jastrzębski Węgiel w swoim oficjalnym komunikacie prasowym.

25-latek pochodzi z Saint-Denis, stolicy leżącej na Oceanie Indyjskim francuskiej Wyspy Reunion. Na Stary Kontynent przybył w wieku 13 lat. W ojczyźnie pierwsze siatkarskie kroki stawiał w ośrodku szkoleniowym w Bordeaux, trenując w klubie Merignac. Później był objęty centralnym szkoleniem w Montpellier. Jego pierwszym profesjonalnym klubem był GFC Ajaccio Volley-Ball, do którego trafił w wieku 18 lat.

Na talencie Boyera szybko poznano się w klubie Chaumont VB, gdzie trafił w 2015 roku. Z klubem z regionu Grand Est wywalczył mistrzostwo kraju, Superpuchar oraz wicemistrzostwo Francji. Wystąpił z nim również w Lidze Mistrzów. W lidze francuskiej dwukrotnie był wybierany najlepszym atakującym rozgrywek, a w 2018 roku jako zawodnik Chaumont VB został MVP ligi.


Po czterech sezonach spędzonych w rodzimej lidze Stephen przeniósł się na Półwysep Apeniński, zasilając Calzedonię Weronę. Z klubem z „miasta zakochanych” rozstał się listopadzie zeszłego roku, tym razem kierując swoje kroki na Półwysep Arabski. W Katarze w sumie reprezentował barwy dwóch klubów – najpierw w lidze grał w Al Arabi, a później w Pucharze Emira – w Al Rayyan. Z tym drugim klubem wywalczył w kwietniu wspomniane trofeum. 

Stephen Boyer jest przede wszystkim wielokrotnym reprezentantem Francji. Z ekipą „Trójkolorowych” w 2017 wygrał Ligę Światową, a rok później – już pod egidą Siatkarskiej Ligi Narodów – kadra Francji zdobyła srebro tych rozgrywek. Nowy atakujący będzie szóstym Francuzem w ekipie jastrzębian. Tym ostatnim był przyjmujący Yacine Louati, który pożegnał się z klubem po jednym sezonie.

„Tak jak wcześniej zapowiadałem, skład Jastrzębskiego Węgla na przyszły sezon będzie wzmocniony. Jesteśmy mistrzem kraju, który nadal chce sięgać po najwyższe laury w Polsce, a ponadto czekają nas występy w Lidze Mistrzów. Do tego potrzeba mocnej i szerokiej kadry. Stephen Boyer jest zawodnikiem o wysokich umiejętnościach siatkarskich, reprezentantem Francji, o może trochę „niespokojnej duszy”, ale był bardzo zdeterminowany, by u nas grać. Wierzę, że obu stronom ten mariaż wyjdzie na dobre.” – mówi Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla.

Utrzymanie trzonu mistrzowskiego zespołu z sezonu 2021/2022, a do tego wzmocnienie go reprezentantami Francji, bo lada chwila potwierdzony zostanie też transfer Benjamina Toniuttiego, potwierdza deklaracje składane przez Prezesa Jastrzębskiego Węgla, który wyrasta na głównego faworyta przyszłej edycji Ligi Mistrzów Świata.

Stephen Boyer
Wzrost: 196 cm
Waga: 77 kg
Zasięg w ataku: 355 cm
Zasięg w bloku: 334 cm
Kluby: GFC Ajaccio Volley-Ball (FRA), Chaumont Volley-Ball (FRA), Calzedonia Werona (ITA), Al Arabi S.C. (QAT), Al Rayyan S.C. (QAT).

Hitowe transfery w PlusLidze

Tegoroczna wiosna obfituje w głośne transfery klubów PlusLigi. Poza tym dzisiaj ogłoszonym warto odnotować co najmniej kilka. Do PGE Skry Bełchatów po latach występów we włoskiej Perugii wraca serbski atakujący Aleksandar Atanasijević. Asseco Resovię Rzeszów zasilili wracający do Polski Sam Deroo i Maciej Muzaj. Dołączył też środkowy Jan Kozamiernik.

Nie próżnują również inni. Ogromne wrażenie robią ruchy transferowe Aluronu CMC Warty Zawiercie. „Jurajskimi Rycerzami” zostali przyjmujący Facundo Conte (kiedyś PGE Skra Bełchatów) i Uros Kovacević. W Gdańsku postawiono na stabilizację, ale nie można nie odnotować akontraktowania Lukasa Kampy.

Inne nowe twarze? W Olsztynie zobaczymy Amerykanina Taylora Averilla i Irańczyka Meisama Salehiego, a nowym rozgrywającym GKS-u Katowice został kolejny z „Jankesów’, którzy upodobali sobie naszą PlusLigę, Micah Ma’a.

Będzie się działo na parkietach „Ligi Mistrzów Świata”, ale to dopiero od października, po zakończeniu Siatkarskiej Ligi Narodów, Igrzysk Olimpijskich i wrześniowego EuroVolley!

5 / 5. Ocen: 4

Jan Nowicki
Jan Nowicki
Kim jest tajemniczy Ekspert siatkówki? Dla wielu zostanie to tajemnicą ale dociekliwi i wtajemniczeni wiedzą, że najlepszy typer siatkówki pochodzi z forum bukmacherskiego BetOnline, gdzie narodziły się i wychowały sławy typerskich salonów.