Kolejny reprezentant Francji w Plus Lidze, Yacine Louati nowym przyjmującym Jastrzębskiego Węgla!

W piątek 19 czerwca Jastrzębski Węgiel z radością poinformował w oficjalnym komunikacie prasowym, że podpisał kontrakt z francuskim przyjmującym Yacinem Louatim. Umowa z reprezentantem Francji, który zastąpi zespole Juliena Lyneela, obowiązywać będzie w najbliższym sezonie, ale zawiera też opcję przedłużenia jej o kolejny rok.

Kolejny reprezentant Francji w Plus Lidze, Yacine Louati nowym przyjmującym Jastrzębskiego Węgla! (Fot.: Jastrzębski Węgiel/materiały prasowe)

Louati w Jastrzębskim Węglu

Na początek warto przedstawić sylwetkę gracza, który już wkrótce, bo we wrześniu zadebiutuje na parkietach „Ligi Mistrzów Świata”, gdzie w przeszłości występowało wielu jego rodaków, którzy za każdym razem udowadniali jak solidni są zawodnicy znad Sekwany. Nie ma co, jednak wywarzać otwartych drzwie, więc przytaczamy krótki opis przygotowany przez sam klub.

Pochodzący z Tourcoing 28-letni siatkarz jest reprezentantem Francji. Dotychczas większość swojej kariery spędził w klubach ze swojego kraju. Pierwsze kroki stawiał w klubie z rodzinnego miasta. W barwach Tourcoing LM był objawieniem sezonu 2011/2012 we francuskiej Ligue A. Potem przez rok był zawodnikiem Montpellier UC, a następnie grał w lidze belgijskiej w drużynie Prefaxis Menen, gdzie został wybrany najlepszym zagrywającym tej ligi w sezonie 2014/2015.Po roku wrócił do Francji, zasilając Spacer’s de Toulouse. Z zespołem z Tuluzy wywalczył wicemistrzostwo kraju, a jego świetna postawa na boisku zaowocowała transferem do ówczesnego mistrza Francji Chaumont Volley-Ball 52, z którym raz jeszcze w swojej karierze zagrał w finale ligi (ponownie srebro), wywalczył krajowy Superpuchar i wystąpił w Lidze Mistrzów (awans do fazy play off 12). Ostatnie dwa lata spędził we włoskiej Serie A1 – najpierw w Kioene Padova, a w minionym sezonie Vero Volley Monza.

28-letni Yacine Louati nie będzie pierwszym francuskim przyjmującym w historii jastrzębskiego klubu, który można powiedzieć zapoczątkował modę na „Trójkolorowych” nad Wisłą, wraz z PGE Skrą Bełchatów, która w podobnym czasie sięgnęła po Stephane’a Antigę. Wcześniej barwy Jastrzębskiego Węgla reprezentowali kolejno: Guillaume Samica, Nicolas Marechal, Guillaume Quesque oraz Julien Lyneel.

„Jednym z głównych powodów, dzięki któremu Francja zakwalifikowała się na Igrzyska Olimpijskie do Tokio, był fakt, że Yacine Louati stanął na wysokości zadania w kluczowych momentach styczniowego turnieju kwalifikacyjnego w Berlinie. W minionym sezonie ligowym Louati kontynuował swój siatkarski rozwój w barwach klubu z Monzy, gdzie wnosił do zespołu szeroką gamę swoich umiejętności. Nie mam wątpliwości, że Yacine oczaruje fanów w PlusLidze i pokaże, dlaczego jest przyszłością francuskiej siatkówki i przyszłym olimpijczykiem” – uważa Luke Reynolds, trener Jastrzębskiego Węgla.

Co może wnieść do gry jastrzębian najnowszy nabytek, który o miejsce w składzie będzie rywalizował z dwoma wielce utalentowanymi Polakami, Tomaszem Fornalem i Kamilem Szymurą. Jjego największym atutem jest z pewnością gra na siatce, w której jest skuteczniejszy na wysokiej piłce od Lyneela, którego zastąpi.

„Przez ostatnie dwa lata występowałem w lidze włoskiej. To było naprawdę cenne doświadczenie. Ale szukałem dla siebie nowego wyzwania. Jastrzębski Węgiel to wspaniały klub, a PlusLiga to jedne z najlepszych rozgrywek na świecie. To połączenie idealnie wpisywało się w to moje wyzwanie. W przyszłym roku są Igrzyska Olimpijskie, a gdzie można się do nich lepiej przygotować, jeśli nie w takim miejscu, jakie teraz wybrałem do gry – mówi Yacine Louati, który prywatnie jest miłośnikiem muzyki. Przez 12 lat uczył gry na trąbce, zaś przez osiem – gry na fortepianie, kończąc szkoły muzyczne w Tourcoing oraz Montpellier”.

Choć nie znamy jeszcze kompletnej kadry Jastrzębskiego Węgla na sezon 2020/21 to wiele wskazuje na to, że drużyna z województwa śląskiego będzie liczącym się graczem w walce o medale Mistrzostw Polski.

Yacine Louati
Ur. 04.03.1992r., Tourcoing
Wzrost: 198 cm
Waga: 92 kg
Zasięg w ataku: 345 cm
Zasięg w bloku: 320 cm
Kluby: Centre National de Volley-Ball (FRA), Tourcoing LM (FRA), Montpellier (FRA), Prefaxis Menen (BEL), Spacer’s de Toulouse (FRA), Chaumont Volley-Ball 52 (FRA), Kioene Padova (ITA), Vero Volley Monza (ITA).

0 / 5. Ocen: 0

Jan Nowicki
Jan Nowicki
Kim jest tajemniczy Ekspert siatkówki? Dla wielu zostanie to tajemnicą ale dociekliwi i wtajemniczeni wiedzą, że najlepszy typer siatkówki pochodzi z forum bukmacherskiego BetOnline, gdzie narodziły się i wychowały sławy typerskich salonów.