Koniec sezonu siatkarskiego w Polsce! Siatkarki z medalami, siatkarze bez!!!

W czwartek 25 marca zarząd Polskiej Ligi Siatkówki, organizatora zmagań o mistrzostwo kraju kobiet i mężczyzn, podjął decyzję o zakończeniu sezonu 2019/2020, co ma oczywiście związek z pandemią koronawirusa, która nie oszczędziła również naszego kraju. Jak wyglądają końcowe rozstrzygnięcia?

Koniec sezonu siatkarskiego w Polsce! Siatkarki z medalami, siatkarze bez!!! (Fot.: CEV)

W PlusLidze bez medali za sezon 2019/2020

Do zakończenia rundy zasadniczej rozgrywek PlusLigi 2019/2020 pozostały zaledwie dwie kolejki i kilka spotkań zaległych, ale dziś już wiemy, że nawet ten etap sezonu nie zostanie zamknięty. Władze PLS zdecydowały się zakończyć zmagania zgodnie ze stanem na dzień 12 marca.

Konsekwencją tej decyzji jest brak przyznania mistrzowskiego tytułu oraz pozostałych medali. Bieżąca tabela posłuży jednak wyłonieniu reprezentantów „Ligi Mistrzów Świata”, którzy będą występować w przyszłej edycji europejskich pucharów. Trzy najlepszy zespoły zobaczymy w Lidze Mistrzów CEV, a czwarty w Challenge Cup.

Przypieczętowano też los BKS-u Visły Bydgoszcz, która nie miała już żadnych szans na opuszczenie ostatniego miejsca w stawce, więc spadnie do 1. ligi. Chyba, że obaj pierwszoligowcy aspirujący do awansu nie przejdą audytu, ale jest to bardzo mało prawdopodobne.

Końcowa kolejność PlusLigi w sezonie 2019/2020
1. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (udział w Lidze Mistrzów)
2. Verva Warszawa Orlen Paliwa (LM)
3. PGE Skra Bełchatów (LM)
4. Jastrzębski Węgiel (Challenge Cup)
5. Trefl Gdańsk
6. GKS Katowice
7. Cerrad Enea Czarni Radom
8. Indykpol AZS Olsztyn
9. MKS Ślepsk Malow Suwałki
10. Aluron Virtu CMC Zawiercie
11. MKS Będzin
12. Cuprum Lubin
13. Asseco Resovia Rzeszów
14. BKS Visła Bydgoszcz

LSK: Chemik ze złotem, Developres i ŁKS na podium

W Lidze Siatkówki Kobiet sytuacja była o tyle lepsza, że udało się rozegrać w pełni rundę zasadniczą i na jej podstawie przyznano medale za sezon 2019/2020, co wydaje się rozwiązaniem sprawiedliwym, bo każdy zdążył zagrać z każdym, a play-offy nie są możliwe do rozegrania w obecnych warunkach.

Tym samym Grupa Azoty Chemik Police zdobyła ósmy tytuł w historii, a w sezonie 2019/2020 skompletowała potrójną koronę, bo wcześniej podopieczne Ferhata Akbasa wygrały puchar i superpuchar kraju.

Na drugim miejscu znalazły się zawodniczki Developresu SkyRes Rzeszów, które podobnie jak nowe mistrzynie przegrały tylko jedno spotkanie. Summa summarum podopieczni Stephane Antigi przegrały złoto o jeden punkt!

Na trzecim miejscu uplasowały się mistrzynie Polski z 2019 roku, siatkarki ŁKS-u Commerececon Łódź. „Łódzkie Wiewióry” trzecie miejsce na koniec fazy zasadniczej zapewniły sobie zwycięstwem 3:0 w derbowym starciu z Grot Budowlanymi.

Klasyfikacja końcowa sezonu 2019/2020 Ligi Siatkówki Kobiet
1. Grupa Azoty Chemik Police (złoty medal)
2. Developres SkyRes Rzeszów (srebrny medal)
3. ŁKS Commercecon Łódź (brązowy medal)
4. DPD Legionovia Legionowo
5. Grot Budowlani Łódź
6. Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz
7. BKS Stal Bielsko-Biała
8. Enea PTPS Piła
9. Energa MKS Kalisz
10. E.Leclerc Radomka Radom
11. #VolleyWrocław
12. Wisła Warszawa

Do podjętych decyzji krótko odniósł się prezes PLS, Paweł Zagumny, z którym zgadza się większość komentatorów i siatkarskich ekspertów. Warto więc słowa te przytoczyć.

“To były dla nas bardzo trudne decyzje. Trudne, lecz konieczne do podjęcia w trosce o bezpieczeństwo graczy, pracowników klubów i całego naszego środowiska. Mam nadzieję, że spotkają się ze zrozumieniem. W tym momencie dziękuję naszym wszystkim sponsorom oraz partnerom za okazywane nam zrozumienie i wsparcie, graczom i klubom za bardzo emocjonujący sezon. Liczę, że wkrótce wszyscy w zdrowiu spotkamy się w naszych halach, w walce o medale i przy wsparciu najlepszych kibiców świata” – ocenił Paweł Zagumny.

Nie było dobrych rozwiązań, ale te, na które się zdecydowano są chyba najbardziej sprawiedliwymi w czasach zarazy, kiedy to sport musiał ustąpić miejsca walce społeczeństwa o życie i zdrowie.

0 / 5. Ocen: 0

Jan Nowicki
Jan Nowicki
Kim jest tajemniczy Ekspert siatkówki? Dla wielu zostanie to tajemnicą ale dociekliwi i wtajemniczeni wiedzą, że najlepszy typer siatkówki pochodzi z forum bukmacherskiego BetOnline, gdzie narodziły się i wychowały sławy typerskich salonów.