MŚ siatkarek 2022: Zapowiedź turnieju i typy długoterminowe!

W piątek 23 września w holenderskim Arnhem zainaugurowane zostaną XIX FIVB Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej kobiet. Pierwszego dnia zmagań swoje spotkania rozegrają reprezentacje krajów gospodarzy. O godzinie 18:00 Polska zmierzy się z Chorwacją, a nie wcześniej niż dwie godziny później Holenderki zagrają z Kenijkami. Czego można spodziewać się po mundialu siatkarek i na co mogą liczyć podopieczne Stefano Lavariniego?

MŚ siatkarek 2022: Zapowiedź turnieju i typy długoterminowe! (Fot.: FIVB/@volleyballworld on Twitter)

Zapowiedź MŚ siatkarek 2022: Na co stać reprezentację Polski?

Formułę mundialu siatkarek szczegółowo już na blogu opisywałem, więc tylko pokrótce przypomnę, że panie rywalizować będą najpierw w czterech sześciozespołowych grupach, z których awans wywalcza po cztery najlepsze. Tak powstaną ośmiozespołowe grupy „E” („A”=”D”) i „F” („B” i „C”), do których drużyny zabiorą ze sobą wyniki bezpośrednich pojedynków. W II fazie grupowej każda z reprezentacji rozegra więc cztery spotkanie z ekipami, z którymi jeszcze nie rywalizowała. Po cztery najlepsze awansują do fazy play-off, która składać się będzie z ćwierćfinałów, półfinałów i meczów o medale. Z kim przyjdzie się zmierzyć Biało-Czerwonym w „polskiej” części turniejowej drabinki?

  • Grupa A (Arnhem): Holandia, Włochy, Belgia, Portoryko, Kamerun, Kenia.
  • Grupa B (Arnhem, Gdańsk): Polska, Turcja, Dominikana, Korea Południowa, Tajlandia, Chorwacja.
  • Grupa C (Arnhem, Łódź): USA, Serbia, Niemcy, Bułgaria, Kanada, Kazachstan.
  • Grupa D (Arnhem): Brazylia, Chiny, Japonia, Kolumbia, Argentyna, Czechy.

Można powiedzieć, że Biało-Czerwone miały więcej szczęścia od Oranje, które o miejsce w ćwierćfinale będą musiały walczyć z Włoszkami, Brazylijkami, Chinkami, Japonkami czy Belgijkami, które obecnego sezonu do udanych zaliczyć nie mogą, ale już nie raz potrafiły postawić się faworytom. Wydaje się, że Polki są na straconej pozycji w rywalizacji z Serbkami, Amerykankami i Turczynkami, ale pozostałe ekipy wydają się jednak wyraźnie słabsze i jak najbardziej w zasięgu naszej drużyny, co pokazały mecze towarzyskie z Niemkami czy Bułgarkami w ostatnim czasie. Poza tymi reprezentacjami rywalkami w boju o ostatniej miejsce w ćwierćfinale będą też ekipy Dominikany, Chorwacji czy Tajlandii. Jak nasze szanse widzą zawodowi analitycy?

Najwyższy kurs na awans Polski do ćwierćfinału FIVB MS 2022 na rynku legalnych zakładów bukmacherskich oferuje eTOTO – 1,90.

Osobiście uważam, że Biało-Czerwone są w stanie pokonać każdego z bezpośrednich rywali w boju o TOP8, ale też… z każdym przegrać, co pokazują nam rozgrywki Ligi Narodów czy też inne rozgrywki na arenie międzynarodowej. Byłbym znacznie spokojniejszy, gdyby Stefano Lavarini mógł skorzystać ze wszystkich najlepszych zawodniczek, ale tak nie jest. Tym razem reprezentacja Polski będzie musiała sobie poradzić bez atakującej Malwiny Smarzek oraz przyjmujących Martyny Łukasik i Martyny Czyrniańskiej, które mogłyby nawet stworzyć podstawową parę na lewym skrzydle. Tutaj na przeszkodzie stanęły jednak problemy zdrowotne. Na szczęście w porę rehabilitację zakończyła atakująca Magdalena Stysiak, w kadrze jest też Joanna Wołosz, najlepsza rozgrywająca świata i zarazem kapitan naszego zespołu. W szczegółach wygląda to tak:

Rozgrywające: Katarzyna Wenerska, Joanna Wołosz
Atakujące: Magdalena Stysiak, Monika Gałkowska
Środkowe: Klaudia Alagierska-Szczepaniak, Agnieszka Korneluk, Anna Obiała, Kamila Witkowska
Przyjmujące: Monika Fedusio, Zuzanna Górecka, Olivia Różański, Weronika Szlagowska
Libero: Maria Stenzel, Aleksandra Szczygłowska

Tradycyjnie największy problem z jakością mamy na przyjęciu, gdzie brak jest zawodniczki doświadczonej w imprezach tej rangi. Praktycznie wszystkie powołane zawodniczki to siatkarki na dorobku. Dużo więc będzie zależeć od trenera, który będzie musiał nimi umiejętnie rotować.

Typy długoterminowe na MŚ siatkarek 2022

Oferta zakładów długoterminowych na FIVB Mistrzostwa Świata 2022 Kobiet nie powala. Jedną z opcji jest awans Biało-Czerwonych do ćwierćfinału, o czym już wspomniałem. Co jeszcze?

  • Turcja wygra grupę „B” (7.5/10) – kursy na poziomie @1,45 (były @1,55) np. w Fuksiarz wielkiego value nam nie dają, ale ta opcja wydaje się dosyć pewna. Można się spodziewać, że w bezpośrednich meczach Polski, Chorwacji, Dominikany i Tajlandii żadna z ekip nie będzie w stanie wywalczyć kompletu punktów, więc nawet jakaś drobna wpadka Turczynek (3:2/2:3), której nie zakładam, nie powinna przeszkodzić im w wygraniu grupy.
  • Polska vs Czechy (8.5/10) – kursy na poziomie @1,30 w STS bez szału, ale… Czeszki już w pierwszej fazie grupowej zagrają z Brazylią, Chinami i Japonią. Do tego ich rywalkami będą Argentynki. Teoretycznie powinny wywalczyć awans do II fazy grupowej z czwartego miejsca, ale nie jest to przesądzone. Tam czekają je ew. mecze z Włochami i Holandią oraz Belgią i jednym egzotycznym rywalem. Dwa zwycięstwa to wydaje się maks. Biało-Czerwone powinny ugrać jednak więcej.

O wskazanie faworyta do złota się nie pokuszę, bo dużo będzie zależeć od tego jak poszczególne reprezentacje trafią z formą, a kandydatów jest kilku. Począwszy od europejskich potęg (Włochy, Serbia, Turcja) przez Amerykanki i Brazylijki po azjatyckie reprezentacje, bo ja przed pierwszym meczem mimo wszystko Chinek bym nie skreślał, a i Japonki, jeśli idealnie trafią z formą, mogą zakręcić się w okolicach strefy medalowej, choć mają na to oczywiście najmniejsze szanse.


Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich. STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. BEM Operations Limited zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017. BetFan zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. Forbet zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.10.2016. Totolotek zezwolenie Ministerstwa Finansów AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485. Superbet zezwolenie M.F. PS4.6831.5.2019.eToto zezwolenie Ministerstwa Finansów AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17.LV BET zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.9.2016.EQK. BetCris działa na podstawie zezwolenia (PS4.6831.1.2019) wydanego przez Ministra Finansów w dniu 19 grudnia 2019 r. PZbuk zezwolenie wydane przez Ministra Finansów w dniu 28 czerwca 2018 roku na okres 6 lat o numerze PS4.6831.26.2017. Ewinner Sp. z o.o posiada zezwolenie o numerze PS4.6831.29.2017.

5 / 5. Ocen: 1

Jan Nowicki
Jan Nowicki
Kim jest tajemniczy Ekspert siatkówki? Dla wielu zostanie to tajemnicą ale dociekliwi i wtajemniczeni wiedzą, że najlepszy typer siatkówki pochodzi z forum bukmacherskiego BetOnline, gdzie narodziły się i wychowały sławy typerskich salonów.