PlusLiga 2022/23: Znamy siedmiu ćwierćfinalistów! Kto zagra o medale?

Poniedziałkowymi meczami BBTS-u Bielsko-Biała z Projektem Warszawa oraz Cuprum Lubin z Indykpolem AZS Olsztyn zakończymy rywalizację w 28. kolejce sezonu 2022/23 PlusLigi. Jednak już teraz wiemy, że warszawianie i olsztynianie zagrają w play-offach. Podobnie jak pięć innych ekip. O ostatnie miejsce w ósemce walczą wciąż aż cztery ekipy, co zapowiada nam ogromne emocje na samym finiszu fazy zasadniczej.

Fot.: Piotr Sumara/PlusLiga (materiały prasowe)

PlusLiga 2022/23: Kto zagra w fazie play-off?

Na dwie kolejki przed końcem fazy zasadniczej PlusLigi 2022/23 znamy już siedmiu z ośmiu ćwierćfinalistów. Wciąż trwa między nimi walka o jak najlepsze rozstawienie, ale pewne jest to, że w 1/4 finału na parkietach zobaczymy zespoły takie jak:

 1. Asseco Resovia Rzeszów,
 2. Aluron CMC Warta Zawiercie,
 3. Jastrzębski Węgiel,
 4. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle,
 5. Trefl Gdańsk,
 6. Projekt Warszawa,
 7. Indykpol AZS Olsztyn.

Stawkę tą uzupełni jedna z czterech ekip, które obecnie zajmują w tabeli miejsca od ósmego do jedenastego włącznie. Są to:

8. PSG Stal Nysa – 29 meczów, 43 punkty, 14 zwycięstw, sety 52:51,
9. PGE Skra Bełchatów – 28, 39, 11, 55:61,
10. Ślepsk Malow Suwałki – 27, 38, 12, 49:53,
11. LUK Lublin – 28, 37, 13, 50:61.

O kolejności w tabeli decydują w pierwszej kolejności zdobyte punkty, przy ich równej liczbie brana pod uwagę jest liczba zwycięstw, a następnie ratio setów. Jak widać, sytuacja w tabeli jest mocno skomplikowana, bo zespoły walczące o TOP8 mają różną liczbę meczów do rozegrania.

W teoretycznie najlepszej sytuacji są nysanie, którzy wszystko mają w swoich rękach, ale… Ogromną rolę odgrywa również terminarz, czyli pisząc krótko, rywale z jakimi przyjdzie się zmierzyć poszczególnym ekipom. Wygląda to tak:

 • PSG Stal Nysa: Projekt Warszawa (wyjazd),
 • PGE Skra Bełchatów: Indykpol AZS Olsztyn (d), LUK Lublin (w),
 • Ślepsk Malow Suwałki: Grupa Azoty ZAKSA (d), Aluron CMC Warta (d), BBTS (w),
 • LUK Lublin: Cuprum (w), PGE Skra (d).

Patrząc na tę rozpiskę i aktualną formę wszystkich ekip w ostatnich dniach, prawdopodobny wydaje się scenariusz, w którym PGE Skra jako zespół o największym potencjale idzie za ciosem i pokonuje olsztynian (choćby tylko 3:2) i lubinian (3:0 lub 3:1). Udało się z ZAKSĄ i JW, więc czemu nie? Stal mocno spuściła z tonu, więc będzie jej ciężko ograć rozpędzony Projekt, a nawet zdobyć jakikolwiek punkt (0:3, 1:3). Ślepsk Malow? Teoretycznie bez podjazdu do ZAKSY i Warty (2x 0/1:3) i gładko do przodu z BBTS-em (3:0/1). LUK? Trudno będzie o komplet punktów, ale z Cuprum będą faworytem.

Teoria teorią, ale trzeba pamiętać również o tym, że dla Projektu czy ZAKSY zwycięstwa mogą nie być priorytetem na finiszu fazy zasadniczej. Przed ZAKSĄ półfinałowy dwumecz w LM z Perugią (28 marca, 4 kwietnia), więc kędzierzynianie mogą pójść w mocniejszy trening i najbliższe potyczki ze Ślepskiem czy GKS-em wziąć z marszu, a wówczas trudno o dobrą grę i zwycięstwa. Z kolei Projekt zapewne chciałby uniknąć w 1/4 finału PlusLigi ZAKSY, więc może potknąć się gdzieś po drodze, żeby zająć niższe niż 4-5 miejsce.

Pisząc krótko, wariantów jest mnóstwo i trudno jednoznacznie coś zawyrokować. Mnie najbliżej do scenariusza, w którym to PGE Skra Bełchatów rzutem na taśmę ratuje sezon. Zwłaszcza, że nastroje w drużynie zostały uspokojone, ale nie zdziwi też, jeśli Stal Nysa obroni ósmą pozycję. Dwa pozostałe scenariusze wydają mi się dużo mniej prawdopodobne.

​​​​”Skra jest wyjątkowym klubem, bo tworzą go profesjonaliści i pasjonaci, zakochani w legendzie, ale teraz potrzebuje pilnie uporządkowania finansów. Klub z jednym z największym budżetów w siatkarskiej lidze musi regulować na bieżąco swoje zobowiązania wobec zawodników, pracowników czy partnerów biznesowych. Moim zadaniem jest stworzenie właściwych warunków do rozwoju Skry, tak aby zawodnicy i trenerzy mogli skupić się na jak najlepszej grze i wynikach sportowych” – deklaruje Piotr Bielarczyk, który przejął obowiązki byłego już prezesa PGE Skry, Konrada Piechockiego.

Pierwsze z arcyważnych spotkań w kontekście walki o ostatnie miejsce w fazie play-off już w najbliższy wtorek, kiedy to Ślepsk Malow Suwałki zmierzy się z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

PlusLiga: Plan gier zespołów walczących o play-offy 2022/23

Wtorek 21 marca 2023:

Sobota 25 marca 2023:

 • 14:45 Ślepsk Malow Suwałki vs Aluron CMC Warta Zawiercie (Polsat Sport)
 • 20:30 Cuprum Lubin vs LUK Lublin (Polsat Sport)

Niedziela 26 marca 2023:

 • 20:30 Projekt Warszawa vs PSG Stal Nysa (Polsat Sport)

Poniedziałek 27 marca 2023:

 • 20:30 PGE Skra Bełchatów vs Indykpol AZS Olsztyn (Polsat Sport)

Poniedziałek 3 kwietnia 2023:

 • 17:30 BBTS Bielsko-Biała vs Ślepsk Malow Suwałki (Polsat Sport)
 • 20:30 LUK Lublin vs PGE Skra Bełchatów (Polsat Sport)

Więcej siatkarskich newsów na portalu Sport1!

5 / 5. Ocen: 3

Jan Nowicki
Jan Nowicki
Kim jest tajemniczy Ekspert siatkówki? Dla wielu zostanie to tajemnicą ale dociekliwi i wtajemniczeni wiedzą, że najlepszy typer siatkówki pochodzi z forum bukmacherskiego BetOnline, gdzie narodziły się i wychowały sławy typerskich salonów.