Siatkarska Liga Mistrzów: ZAKSA Mistrzem Europy, Joanna Wołosz też z trofeum!

To był polski dzień w Weronie!!! W sobotę 1 maja 2021 siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrali rozgrywki Ligi Mistrzów CEV, zostając tym samym klubowymi mistrzami Europy! Kilka godzin wcześniej dokonała tego także reprezentacyjna rozgrywająca Joanna Wołosz, która triumfowała ze swoimi koleżankami z włoskiego A.Carraro Imoco Volley Conegliano!

Siatkarska Liga Mistrzów: ZAKSA Mistrzem Europy, Joanna Wołosz też z trofeum! (Fot.: CEV/materiały prasowe)

ZAKSA klubowym Mistrzem Europy w siatkówce

Starcie Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle z włoskim Trentino Itas było ostatnim akordem sezonu klubowego 2020/2021 na siatkarskich parkietach. Mecz ten wieńczył bardzo trudny rok dla całego siatkarskiego środowiska. SuperFinały odbyły się w Weronie bez udziału publiczności, ale organizatorom udało się stworzyć niesamowite widowisko.

Główne role należały jednak do siatkarzy, a ci również nie zawiedli. W najważniejszym meczu sezonu siatkarskiego na Starym Kontynencie ZAKSA nie dała większych szans faworyzowanym przez bukmacherów zawodnikom z Trydentu, pokonując ich 3:1. Podopieczni Nikoli Grbicia wygrali po walce dwa pierwsze sety, żeby zebrać solidne cięgi w tym trzecim. Czwarty to już walka na noże, rozstrzygana w grze na przewagi i zakończona asem serwisowym Łukasza Kaczmarka.

„Jestem dumny z tych gości! Po raz kolejny byli najlepszymi, jakimi mogli być, kiedy tego najbardziej potrzebowaliśmy. I zdarzyło się to wiele razy w tym sezonie, przeciwko wielu różnym trudnym przeciwnikom. Wyeliminowaliśmy trzy z najlepszych drużyn na świecie. Do końca wierzyliśmy, że naprawdę zasługujemy na bycie mistrzami Europy”. – mówił dumny ze swoich podopiecznych trener Nikola Grbić.

To pierwszy triumf klubu z Kędzierzyna-Kożla w rozgrywkach Pucharu Europy/Ligi Mistrzów CEV i zaledwie drugi w historii całej polskiej siatkówki. Wcześniej sztuki tej, kilkadziesiąt lat temu, dokonał Płomień Milowice. W XXI wieku blisko szczęścia były PGE Skra Bełchatów, Asseco Resovia Rzeszów czy Jastrzębski Węgiel, ale złoto zdobyła dopiero ZAKSA. Szacunek się należy!

W sezonie 2021/2022 zespół z Opolszczyzny będzie występował już w zupełnie innym składzie, bo z drużyną mają się pożegnać trener Nikola Grbić, rozgrywający Benjamin Toniutti, libero Paweł Zatorski, środkowy Jakub Kochanowski oraz prawdopodobnie przyjmujący Kamil Semeniuk, objawienie zakończonych w sobotę rozgrywek.

Siatkarska Liga Mistrzów dla Joanny Wołosz

Razem z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w Weronie świętowały też siatkarki włoskiego A.Carraro Imoco Conegliano z kapitan Joanną Wołosz na czele. „Pantery” po zaciętym boju pokonały turecki VakifBank Stambuł 3:2 i po raz pierwszy w historii sięgnęły po klubowe mistrzostwo Starego Kontynentu.

Tym samym ostatnie brakujące trofeum wywalczyła też polska rozgrywająca. Przypominamy, że Joanna Wołosz ma na swoim koncie aż cztery medale Ligi Mistrzyń CEV, ale ten z 1 maja jest jej pierwszym złotym. Poza tym nasza reprezentantka jest trzykrotną mistrzynią Italii oraz wygrywała krajowe puchary.

5 / 5. Ocen: 1

Jan Nowicki
Jan Nowicki
Kim jest tajemniczy Ekspert siatkówki? Dla wielu zostanie to tajemnicą ale dociekliwi i wtajemniczeni wiedzą, że najlepszy typer siatkówki pochodzi z forum bukmacherskiego BetOnline, gdzie narodziły się i wychowały sławy typerskich salonów.