Siatkarska Liga Narodów 2020 odwołana, TauronLiga przyspiesza!

W piątek oficjalnie zakomunikowano to, o czym spekulowano od dłuższego czasu: w 2020 roku nie odbędą się rozgrywki Siatkarskiej Ligi Narodów kobiet i mężczyzn – poinformowała Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB). To umożliwi szybszy start ligą. Na takich ruch, po męskiej PlusLidze, zdecydowała się także TauronLiga siatkarek!

Siatkarska Liga Narodów 2020 odwołana, TauronLiga przyspiesza! (Fot.: FIVB)

FIVB: Siatkarska Liga Narodów 2020 odwołana

FIVB ogłosiła w piątek 8 maja odwołanie Siatkarskiej Ligi Narodów 2020 ze względu na trwającą pandemię koronawirusa na świecie i jej wpływ na miasta-gospodarzy w zapewnianiu bezpiecznych, ogólnodostępnych i stojących na wysokim poziomie zawodów

Rozpoczęcie SLN 2020 zaplanowano wstępnie na 19 maja 2020 roku w przypadku zmagań kobiet i 22 maja w przypadku zawodów mężczyzn. Po wybuchu pandemii FIVB ogłosił w marcu odroczenie na okres po Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020, ale koniec końców zmuszona jest odwołać tegoroczną edycję.

„Wspólnie z naszymi partnerami zbadaliśmy wszystkie możliwości organizacji SLN 2020. Częścią tego, co czyni przedsięwzięcie tak wyjątkowym, jest to, że jest to prawdziwie globalne wydarzenie, z którego korzystają gracze, a szczególnie fani z całego świata. Ale ta siła zwiększa także ryzyko podczas obecnej globalnej pandemii. Byłoby zatem nieroztropne, a może nawet nieodpowiedzialne, abyśmy kontynuowali to wydarzenie, gdy nie możemy zapewnić graczom i wszystkim zainteresowanym stronom pewności, że SLN 2020 będzie bezpieczna” – powiedział Ary Graca, prezydent FIVB, cytowany w oficjalnym komunikacie prasowym.

Źródło: PZPS

Decyzja ta oznacza, że w bieżącym roku nie będzie w zasadzie sezonu reprezentacyjnego, bo na 2021 rok przełożono także Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Niewykluczone jednak, że polskie drużyny narodowe rozegrają mecze towarzyskie z europejskimi rywalami. Rozmowy na ten temat z Ministerstwem Sportu i zagranicznymi federacjami prowadzi Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS).

TauronLiga przyspiesza start sezonu

Brak sezonu międzynarodowego starają się wykorzystać kluby. Jeszcze przed oficjalną informacją o odwołaniu SLN 2020 takie decyzje podjęły zarówno PlusLiga, jak i dosłownie wczoraj TauronLiga. Siatkarki rywalizację o mistrzostwo kraju rozpoczną w dniach 18-20 września.

„Zdecydowana większość prezesów przychyliła się do tego pomysłu, oczywiście jest on uzależniony od tego, kiedy nasze kluby będą mogły rozpocząć przygotowania do sezonu, mówiąc krótko, kiedy siatkarki dostaną pozwolenie na treningi. W tym momencie chcemy te kwestie konsultować z władzami ministerstwa oraz władzami państwowymi, tak by można było szykować się na wspaniałą walkę w sezonie 2020/2021” – zdradził Paweł Zagumny, prezes Polskiej Ligi Siatkówki S.A.

Źródło: PLS

Start rozgrywek zostanie poprzedzony tradycyjnym meczem o Superpuchar Polski 2020, w którym zmierzą się dwie najlepsze ekipy minionego sezonu. Mowa o mistrzu Polski i zdobywcy Pucharu Polski 2020 – Grupie Azoty Chemik Police oraz o Developresie SkyRes Rzeszów, który wywalczył wicemistrzostwo i grał w finale krajowego pucharu.

Spotkanie inaugurujące sezon 2020/21 odbędzie się na neutralnym gruncie w weekend 12-13 września, o ile oczywiście epidemia koronawirusa nie pokrzyżuje sportowcom planów po raz kolejny.

0 / 5. Ocen: 0

Jan Nowicki
Jan Nowicki
Kim jest tajemniczy Ekspert siatkówki? Dla wielu zostanie to tajemnicą ale dociekliwi i wtajemniczeni wiedzą, że najlepszy typer siatkówki pochodzi z forum bukmacherskiego BetOnline, gdzie narodziły się i wychowały sławy typerskich salonów.