Siatkarski rozkład jazdy na 2023 rok! [Kalendarz imprez]

Rok 2023 obfitował będzie w siatkarskie wydarzenia. Do maja i późną jesienią będziemy świadkami przede wszystkim rywalizacji klubowej, ale późną wiosną i latem wyobraźnią kibiców zawładną zmagania reprezentacyjne, z arcyważnymi turniejami eliminacyjnymi do Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu. Co i kiedy dokładnie czeka fanów siatkówki w rozpoczynającym się nowym roku?

Siatkarski rozkład jazdy na 2023 rok! (Fot.: FIVB/materiały prasowe)

Kalendarz imprez siatkarskich w 2023 roku

Siatkarski kalendarz na 2023 rok jest wypełniony po brzegi. W pierwszej połowie nowego roku czekają nas już tradycyjnie zmagania klubowe. To w tym okresie poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w rozgrywkach takich jak TAURON Puchar Polski w piłce siatkowej mężczyzn i kobiet, PlusLidze, TAURON Lidze, Lidze Mistrzów i Mistrzyń czy Pucharze CEV. Sezon 2023/24 na klubowych parkietach wystartuje z kolei jesienią, czyli zgodnie z dotychczasowym zwyczajem.

Początek drugiej połowy nowego roku zdominuje rywalizacja drużyn narodowych, przed którymi nie tylko zmagania w kolejnej edycji Siatkarskiej Ligi Narodów, ale też turnieje finałowe EuroVolley 2023, czyli innymi słowy Mistrzostwa Europy, i przede wszystkim kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Będzie się działo! Jak w szczegółach wygląda harmonogram wspomnianych imprez?

TAURON Puchar Polski 2023: Kiedy turniej finałowy?

Turniej finałowy TAURON Pucharu Polski 2023 Mężczyzn odbędzie się w dniach 25–26 lutego 2023 roku w Krakowie. Jego uczestników poznamy na początku lutego, kiedy to rozegrane zostaną ćwierćfinały. Zagra w nich sześć najlepszych zespołów pierwszej rundy fazy zasadniczej PlusLigi 2022/23, czyli Aluron CMC Warta Zawiercie, Jastrzębski Węgiel, Asseco Resovia, Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Trefl Gdańsk i Ślepsk Malow Suwałki. Stawkę uzupełnią dwa zespoły z niższych lig, które rywalizowały w rundach wstępnych krajowego pucharu.

W dniach 3-4 stycznia 2023 (wtorek i środa) rozgrywane będą mecze 1/4 finału TAURON Pucharu Polski 2023 w piłce siatkowej kobiet. Zmierzą się w nich Grot Budowlani Łódź z Energą MKS Kalisz, Grupa Azoty Chemik Police z Moya Radomka Lotnisko Radom, ŁKS Commercecon Łódź z #VolleyWrocław oraz pierwszoligowa ITA Tools Stal Mielec z Developresem BELLA DOLINA Rzeszów. Turniej finałowy, którego lokalizacji jeszcze nie znamy, odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia bieżącego roku.

TAURON Liga 2023: Kiedy poznamy medalistki?

Po zakończeniu w pucharze kraju siatkarek rozpocznie się walka o medale TAURON Ligi 2022/23, czyli faza play-off. Premierowe mecze pierwszej rundy (ćwierćfinały) zaplanowano na środę 5 kwietnia. Tydzień później czekają nas rewanże, a w sobotę 15 kwietnia ewentualne mecze numer trzy. Ramowe terminy półfinałów to 22, 26 i 29 kwietnia. Mecze o medale zaplanowano z kolei na 3, 6, 10 i ewentualnie 13 i 17 maja.

PlusLiga 2023: Kiedy poznamy siatkarskiego mistrza Polski?

Minimalnie później niż u siatkarek, rozpoczną się ćwierćfinały PlusLigi 2022/23. Początek fazy play-off to weekend 8-9 kwietnia. Pierwsza runda potrwa maksymalnie do 19 kwietnia. Półfinały zaplanowano na 22-23, 26-27 i 30 kwietnia. Terminy meczów o medale to podobnie jak u pań: 3, 6, 10 i ewentualnie 13 i 17 maja bieżącego roku.

Siatkarska Liga Mistrzów 2023: Kiedy finały?

Sezon klubowy 2022/23 zwieńczą finały najbardziej prestiżowych rozgrywek w świecie klubowej siatkówki, czyli decydujące mecze Ligi Mistrzów oraz Ligi Mistrzyń CEV. Dwie poprzednie edycje tych pierwszych zmagań wygrywali zawodnicy Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Mamy nadzieję, że tym razem w wielkim finale zobaczymy również polski zespół. Finały LM zaplanowano na weekend 20-21 maja 2023.

Wcześniej, bo już w środę 29 marca i 5 kwietnia czeka nas finał Pucharu CEV. U pań rozgrywki te zakończy dwumecz zaplanowany na 5 i 12 kwietnia bieżącego roku.

Siatkarska Liga Narodów 2023: Terminarz rozgrywek

Zaledwie tydzień po zakończeniu sezonu klubowego wystartuje tegoroczny sezon reprezentacyjny, który rozpocznie się już tradycyjnie od rywalizacji w Siatkarskiej Lidze Narodów. SLN 2033 odbędzie się w nowej formule. Po dwunastu meczach fazy interkontynentalnej, w której rywalizować będzie szesnaście ekip, wyłonionych zostanie ośmiu ćwierćfinalistów. Potem czekają nas półfinały i mecze o medale.

Jako pierwsze zmagania rozpoczną siatkarski, które wystartują już 30 maja. Ich rywalizacja potrwa do 16 lipca, kiedy to w teksańskim Arlington rozegrany zostanie mecz o złoto. Gdzie rozegrane zostaną wcześniejsze turnieje kwalifikacyjne? Pełna lista miast-gospodarzy przedstawia się następująco: Ankara (Turcja), Nagoja (Japonia), Hongkong , Brasilia (Brazylia), Suwon (Korea Południowa) i Bangkok (Tajlandia). gościć będzie Arligton w Teksasie.

Siatkarze fazę interkontynentalną rozpoczną 6 czerwca a zakończą 9 lipca 2023. Na liście miast-gospodarzy znalazły się: Ottawa (Kanada), Nagoja (Japonia), Rotterdam (Holandia), Orlean (Francja), Anaheim (USA) oraz Pasay City (Filipiny). Gospodarzem turnieju finałowego będzie Gdańsk, gdzie w dniach 19-23 lipca rozegranych zostanie osiem decydujących spotkań.

Siatkarskie Mistrzostwa Europy: Terminarz EuroVolley 2023

Turniej finałowy Mistrzostw Europy 2023 w piłce siatkowej kobiet odbędzie się w dniach 15 sierpnia – 3 września. Jego gospodarzami będą Belgia, Włochy, Estonia oraz Niemcy. Reprezentacja Polski w fazie grupowej zmierzy się z Belgią, Słowenią, Serbią, Ukrainą i Węgrami. Siatkarze rywalizować będą nieco później, bo od 28 sierpnia do 16 września 2023. Podopieczni Nikoli Grbicia w grupie zmierzą się z Macedonią, Czarnogórą, Holandią, Danią i Czechami.

Siatkówka: Kiedy kwalifikacje do IO w Paryżu?

Identycznie ja w poprzednich latach, do najbliższych igrzysk olimpijskich zakwalifikuje się po 12 zespołów męskich i żeńskich. Do wzięcia pozostało jeszcze po jedenaście miejsce, bo jedno z urzędu przysługuje reprezentacji gospodarza. FIVB zdecydowało się na radykalne zmiany, jeśli chodzi o kwalifikacje do imprezy czterolecia, które będą dwustopniowe.

W przypadku każdej z płci przystąpią do nich 24 drużyny narodowe, zajmujące najwyższe miejsca w światowym rankingu. Stworzą one po trzy grupy, w których rywalizacja toczyć się będzie w myśl zasady każdy z każdym. Awans wywalczą po dwie najlepsze ekipy z każdego zestawienia. Pozostałe miejsca, po pięć dla każdej z płci, zostaną przydzielone na podstawie Rankingu FIVB (17 czerwca 2024 dla pań oraz 24 czerwca 2024 dla panów).

Japonia zorganizuje jeden turniej eliminacyjny panów i pań. Lokalizacji pozostałych czterech jeszcze nie znamy. Znane są natomiast ich daty. Mężczyźni rywalizować będą w dniach 16 września – 24 września, a kobiety od 30 września do 8 października.

Gdzie można oglądać siatkówkę?

Od wielu już lat domem polskiej siatkówki jest Telewizja Polsat czy szerzej Grupa Polsat Plus, która posiada prawa do transmisji rozgrywek PlusLigi i TAURON Ligi aż do 2028 roku. Ten sam nadawca podpisał niedawno z Międzynarodową Federacją Piłki Siatkowej (FIVB) umowę aż do 2032 roku, dzięki czemu będzie transmitował przez najbliższą dekadę między innymi Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn czy też Siatkarską Ligę Narodów oraz olimpijskie kwalifikacje. Wspomniana grupa medialna za sprawą umowy z Europejską Konfederacją Piłki Siatkowej (CEV) posiada również wyłączne prawa do transmitowania siatkarskiej Ligi Mistrzów, Pucharu CEV oraz Challenge Cup kobiet i mężczyzn. Na sportowych antenach Polsatu znajdziemy również turnieje siatkówki plażowej.

Niewielki kawałek siatkarskiego tortu posiada również Telewizja Polska. TVP pokazuje między innymi wszystkie mecze siatkarskich reprezentacji Polski w turniejach rangi mistrzowskiej. W nadchodzącym roku będą to spotkania w ramach Siatkarskiej Ligi Narodów, Mistrzostw Europy i kwalifikacji olimpijskich.

Sportowe newsy znajdziesz także na portalu Sport1!

5 / 5. Ocen: 4

Jan Nowicki
Jan Nowicki
Kim jest tajemniczy Ekspert siatkówki? Dla wielu zostanie to tajemnicą ale dociekliwi i wtajemniczeni wiedzą, że najlepszy typer siatkówki pochodzi z forum bukmacherskiego BetOnline, gdzie narodziły się i wychowały sławy typerskich salonów.