Super Finały Ligi Mistrzów CEV już w niedzielę! (Typy na 22 maja)

Już w najbliższą niedzielę, 22 maja, w lublańskiej Arenie Stożice rozegrane zostaną wielki finały tegorocznej edycji Ligi Mistrzyń i Ligi Mistrzów CEV. Na siatkarskim parkiecie w stolicy Słowenii zobaczymy między innymi broniącą trofeum sprzed roku Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle oraz Joannę Wołosz, która reprezentuje barwy włoskiego A.Carraro Imoco Conegliano. Generalnie tegoroczne Super Finały będą rewanżami za decydujące mecze sezonu 2020/2021, co dodaje im dodatkowego smaczku.

Super Finały Ligi Mistrzów CEV już w niedzielę! (Typy na 22 maja) [Fot.: CEV.eu]

A.Carraro Imoco Conegliano vs VakifBank Stambuł (18:00)

Od lat „Pantery” z Conegliano, których grą kieruje Polka Joanna Wołosz oraz VakifBank Stambuł są najlepszymi klubami w świecie żeńskiej siatkówki i nie inaczej jest w sezonie 2021/2022. Joanna Wołosz i jej koleżanki na początku bieżących rozgrywek ustanowiły nowy rekord świata w liczbie kolejnych zwycięstw, których przez blisko dwa lata uzbierały aż 76!!! Poprzedni należał do VakifBanku i wynosił 73 wygrane mecz z rzędu. To dość dobrze pokazuje, że w niedzielę czeka nas po prostu finał marzeń.

Identyczne wnioski można wyciągnąć na podstawie analizy wyników bezpośrednich spotkań pomiędzy tymi drużynami. Zeszłoroczny finał Ligi Mistrzyń CEV po tie-breaku wygrały Włoszki. Turczynki zrewanżowały się im w grudniu, kiedy to wygrały w pięciu setach w wielkim finale Klubowych Mistrzostw Świata 2021. Dwie wcześniejsze potyczki, w finale KMŚ 2019 i półfinale LM 2018, również były rozgrywane na pełnym dystansie.

Czy tak samo zacięte będzie niedzielne starcie? Finały rozgrywek krajowych, które były ciężkimi bojami zarówno dla Conegliano, jak i VakifBanku. Pokazały, że nie są to drużyny bez skazy. Można je naruszyć, a nawet pokonać. Gra obu zespołów na przestrzeni poszczególnych meczów dość często falowała, więc nie zdziwię się, jeśli w Lublanie będzie podobnie.

Sam wynik jest oczywiście sprawą otwartą. Osobiście skłaniam się ku Turczynkom, ale to tak na zasadzie 48% do 52%. Tak naprawdę zdecyduje dyspozycja dnia, której nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Trentino Itas vs Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (21:00)

Mniej więcej to samo można napisać o włosko-polskiej rywalizacji w finale Ligi Mistrzów CEV 2022, który będzie również będzie wielkim rewanżem za 2021 rok, w którym Grupa Azoty ZAKSA wygrała w stosunku 3:1. Kędzierzynianie wygrali też oba spotkania LM 2017/18, z tym, że po pięciosetowych bojach. Pisząc krótko, nie ma się kogo bać. Najlepsze kluby PlusLigi, choć składy zmieniają się praktycznie każdego roku, są od lat równorzędnymi rywalami dla włoskich gigantów.

Trentino i ZAKSĘ łączy to, że nie są to dream team’y budowane za wielkie pieniądze w skali Starego Kontynentu. Były drużyny z większymi gwiazdami w składzie, budowane za ciężkie miliony euro. Patrząc jednak przekrojowo to siatkówka prezentowana przez te dwie drużyny mogła podobać się najbardziej, bo bazowała nie tylko na potędze zagrywki czy ataku ze skrzydeł, ale też ze świetnej defensywy, techniki i taktyki.

Włochom zabrakło sił, żeby dokończyć dzieła i pokonać w półfinale Serie A1 wielką Civitanovę. Po dwóch wygranych 3:0 przyszły trzy porażki, co oznaczało koniec marzeń o scudetto. Z tego też powodu zawodnicy Itasu od 27 kwietnia nie rozegrali żadnego meczu o stawkę!!! Trudno jednak przesądzać, czy to im przeszkodziło w optymalnym budowaniu formy na 22 maja, czy wręcz przeciwnie.

Nasi przeciwnicy grali jeszcze kilka dni temu i na pewno, jeśli chodzi o przygotowanie fizyczne będą lepsi, ale z drugiej strony mieliśmy czas, żeby uporać się ze wszystkimi problemami zdrowotnymi, na które skarżyliśmy się po piątym meczu półfinału play-off z Civitanovą. Zakończyliśmy zmagania z prawie pustym zbiornikiem energii i naładowaliśmy go. Żałuję tylko, że nie mogliśmy utrzymać rytmu meczowego występami w spotkania o ostawkę, bo osiągnęliśmy naprawdę dobry poziom, który pozwolił nam pokonać Perugię w półfinałach LM. – mówi Angelo Lorenzetti, trener włoskiej ekipy.

W przypadku ZAKSY tak naprawdę jest tylko jeden duży problem i drugi nieco mniejszy. Tym dużym jest oczywiście poważna kontuzja środkowego Norberta Hubera, który był motorem napędowym kędzierzynian. Ten mniejszy problem, to słabsza forma atakującego Łukasza Kaczmarka, który w fazie play-off spisywał się na ogół dużo gorzej niż w fazie zasadniczej.

Patrząc całościowo, wydaje się, że Trentino może uzyskać przewagę na środku siatki, ale kluczowa okaże się postawa skrzydłowych i organizacja gry w bloku oraz na linii blok-obrona. Wydaje się, że to tu przewagę mogą uzyskać świeżo upieczenie mistrzowie Polski.

Nie zmienia to jednak faktu, że podobnie jak w przypadku zmagań pań, tak naprawdę o wyniku zadecyduje dyspozycja dnia.

Typy bukmacherskie na Super Finały Ligi Mistrzów 2022

W przypadku obu finałów mamy do czynienia z zespołami dysponującymi bardzo podobnym potencjałem, więc żadne rozstrzygnięcia nie będą tak naprawdę niespodzianką. W obu przypadkach najmniej prawdopodobnym scenariuszem wydają się być trzysetowe mecze. Kursy na overy nie przekraczają 1.50, ale połączone w dublu dają już 2,00+. Typowanie zwycięzców Super Finałów to poniekąd loteria, czy jak kto woli bazowanie na intuicji. Osobiście przy szansach fifty-fifty najczęściej skłaniam się ku underdogom i w tym przypadku nie jest inaczej. Generalnie jednak oba mecze bardziej do oglądania niż typowania.

Ze względu na urlopowy wyjazd nie będę w stanie ogarnąć oferty na zawodników, która może pojawić się w dniu meczowym, ale w tym kontekście warto moim zdaniem, w kontekście overów, zwrócić uwagę przede wszystkim na Michieletto, Semeniuka, Egonu i Haak. Nie jest to specjalnie odkrywcze, ale finały to mecze, w których się nie kombinuje tylko gra do pewniaków, więc szukanie kwadratowych jaj większego sensu nie ma IMHO. Przy niskiej linii można pomyśleć również o zagraniu w stronę Gabi (przy linii +-11,5).

MeczTypKursBukWynik
Conegliano – VakifBank22,27forBET
Trentino – ZAKSA22,08Fortuna
Finał K+Finał M3,5+ x22,09STS
Prognozy: 5/10, 5.5/10, 6/10.
Wyniki na żywo: eLivescore.pl

Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich. STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. BEM Operations Limited zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017. BetFan zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. Forbet zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.10.2016. Totolotek zezwolenie Ministerstwa Finansów AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485. Superbet zezwolenie M.F. PS4.6831.5.2019.eToto zezwolenie Ministerstwa Finansów AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17.LV BET zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.9.2016.EQK. BetCris działa na podstawie zezwolenia (PS4.6831.1.2019) wydanego przez Ministra Finansów w dniu 19 grudnia 2019 r.

5 / 5. Ocen: 4

Jan Nowicki
Jan Nowicki
Kim jest tajemniczy Ekspert siatkówki? Dla wielu zostanie to tajemnicą ale dociekliwi i wtajemniczeni wiedzą, że najlepszy typer siatkówki pochodzi z forum bukmacherskiego BetOnline, gdzie narodziły się i wychowały sławy typerskich salonów.