Typy długoterminowe na siatkarskie Mistrzostwa Świata 2022

Już w piątek 26 sierpnia w Polsce i Słowenii rozpoczną się XX Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn. Im bliżej startu turnieju, tym bogatsza staje się oferta kursowa firm bukmacherskich, które przygotowały również siatkarskie promocje bukmacherskie.

Typy długoterminowe na siatkarskie Mistrzostwa Świata 2022 (Fot.: FIVB/materiały prasowe)

Siatkarskie MŚ 2022: Typy długoterminowe

Na ogół siatkarskie mistrzostwa świata były dość przyjemne do typowania. W dwóch ostatnich edycjach rozegrano po około sto spotkań, mieliśmy trzy fazy grupowe i ograniczoną do minimum fazę play-off. Format ten niemal do zera minimalizował przypadek, faworyci mieli pewien margines błędu, dzięki któremu koniec końców w strefie medalowej meldowali się najlepsi. Oczywiście w każdej imprezie mistrzowskiej dochodzi do niespodzianek. Taką był na przykład brązowy medal Niemców podczas pierwszego siatkarskiego mundialu w Polsce, ale generalnie można było z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, co się wydarzy.

Tegoroczna edycja MŚ będzie zupełnie inna i bardziej przypominać będzie igrzyska olimpijskie, które bywają zmorą dla typerów. Po skróconej do minimum fazie grupowej, która w przypadku czołowych ekip będzie de facto decydować „tylko” o rozstawieniu, rozpocznie się faza play-off. Nieco dłuższa niż podczas imprezy czterolecia, bo rozpoczynająca się od 1/8 finału przez ćwierćfinały i półfinały aż po mecze o medale. Przed startem imprezy nie da się przewidzieć drabinki fazy pucharowej, wiadomo jest tylko to, że rozstawione z nr „1” i „2” będą drużyny gospodarzy. Reszta niewiadomą. Więcej o formacie turnieju w osobnym artykule.

Z tego powodu zakłady długoterminowe na MŚ 2022 są dość karkołomnym wyzwaniem, ale jak co roku podczas najważniejszych imprez trzeba było na nie rzucić okiem w poszukiwaniu potencjalnych valuebetów. Mnie wpadł w oko w zasadzie jeden i jego nieco bezpieczniejsza alternatywa:

  • Francja wygra MŚ 2022 siatkarzy – @4,20 Fortuna (4/10): Patrząc na tegoroczną dyspozycję poszczególnych uczestników tegorocznych MŚ, wydaje się, że to Francuzi są głównym faworytem siatkarskiego mundialu. Nie tylko dlatego, że wygrali Ligę Narodów. Po prostu wydają się na dziś zespołem najbardziej kompletnym. Było trochę urazów, ale w przede dniu startu imprezy roku ich liderów omijają kontuzje. Procentuje też zgranie, bo w podobnym składzie występują od lat. Problemy wewnątrz grupy, z tego co mówią dziennikarze, po wywalczeniu złota olimpijskiego w Tokio też odeszły w niepamięć. Wśród „Trójkolorowych” nie brakuje gwiazd światowego formatu, ale teraz naprawdę stanowią kolektyw. Do tego nie grają gołą szóstką, a na większości pozycji mają naprawdę pełnowartościowych zmienników. Najsłabiej wygląda środek siatki, ale i tak jest solidny. Daję im około 40% szans na sukces, co przy obecnych kursach daje całkiem spore value. Oczywiście formuła rozgrywek w zasadzie nie wybacza błędów, wystarczy jeden słabszy dzień i można odpaść z rywalizacja, ale gdyby było inaczej to kurs na Francuzów pewnie nie byłby większy niż @2,50. Najgroźniejszymi rywalami powinni być Amerykanie i Polacy grający przed własną publiką. Nigdy nie można skreślać też Brazylijczyków, Włochów czy Serbów, ale na dziś to zespoły z ciut niższej półki.
  • Francja wywalczy medal MŚ 2022 siatkarzy – @1,75 STS (6/10): To oczywiście nieco bezpieczniejsza alternatywa dla pierwszego z typów, kosztem mniejszego value i potencjalnego zysku. Nie ma sensu powtarzać argumentów.

MŚ 2022 siatkarzy: Typy na fazę grupową (26-31 sierpnia)

Firmy bukmacherskie przygotowały również ofertę kursową na rozstrzygnięcia w poszczególnych grupach. W zależności od buka kursy dość mocno się różnią. Tylko w ramach ciekawostki podrzucam te najwyższe. Osobiście nie gram żadnego z nich, bo może się wydarzyć tak, że w trzeciej kolejce fazy grupowej faworytom będzie opłacało się przegrać jakiś mecz i to pierwsze miejsce w grupie odpuścić, co może zaowocować miejscem w łatwiejszej części drabinki. Dość często powtarzają się takie teorie chociażby w przypadku „polskiej grupy” i starcia Polska – USA.

  • Brazylia wygra grupę B – @1,50 PZBuk (6/10): „Kanarkowi” nękani są przez problemy zdrowotne. Ostatnio kostkę podkręcił środkowy Lucas, wcześniej Achillesa zerwa atakujący Alan, co wymusiło powrót doświadczonego Wallace’a, którego forma jest wielką zagadką. Grupa szczególnie łatwa też nie jest, bo zagrają w niej Japończycy i wracający na światowe salony Kubańczycy (też mają sporo problemów i ich obecny poziom w zderzeniu ze światową czołówką pozostaje zagadką). Trzeba jednak pamiętać, że Brazylia spore problemy miała też cztery lata temu, nie była w gronie największych faworytów, a i tak zameldowała się w finale. Tego doświadczenia i ogromnych umiejętności indywidualnych poszczególnych graczy nie można lekceważyć. Obecna forma może nie wystarczyć np. na Francuzów, ale w grupie nie powinno być źle. Wielkiego value jednak brak.
  • Francja wygra grupę D – @1,60 Fortuna (8/10): W grupie „Trójkolorowi” będą rywalizować ze Słowenią, Niemcami i Kamerunem. Jedyne, czego mogą się obawiać to atmosfery w lublańskiej Arenie Stożice, gdzie Słoweńców będzie napędzać kapitalna publiczność. Francuzi mają świeżo w pamięci porażkę z Czechami podczas EuroVolley 2021, gdzie już jako złoci medaliści olimpijscy nie potrafili sobie poradzić z nakręconą drużyną gospodarza.

Polska na siatkarskich MŚ 2022: Typy bukmacherskie

Oczywiście jest też pytanie o to jak poradzą sobie Biało-Czerwoni, którzy sięgali po złoto w 2014 roku w Polsce i cztery lata później we Włoszech. Pytania te są o tyle zasadne, że od wielu lat reprezentacja Polski nie może przebrnąć przez ćwierćfinał igrzysk olimpijskich, w którym również podczas siatkarskiego mundialu może trafić na zespół ze ścisłej czołówki Rankingu FIVB. Ja wierzę w naszych siatkarzy, ale trzeba też pamiętać o tym, że Nikola Grbić dość odważnie odmłodził naszą kadrę, a do tego ta będzie musiała sobie poradzić bez Wilfredo Leona. Bukmacherzy widzą w naszych siatkarza faworyta numer 1-2 do złota, więc tutaj żadnego value nie znajdziemy. Takie pojawia się w momencie, kiedy chcemy zagrać przeciwko Kurkowi i spółce:

  • Polska awansuje do półfinału – NIE @2,65 forBET (5/10): Nawet rozstawienie z nr „1” lub „2” w drabince turniejowej, które mamy zapewnione w fazie play-off jako jeden z gospodarzy, może nie uchronić nas przed rywalizacją na drodze do strefy medalowej z drużynami takimi jak Francja czy USA, ale nie tylko one mogą być groźne. Jak trudno gra nam się z Iranem pokazała nie tylko SLN 2022, ale również starcia na innych imprezach. Argentyńczycy, kiedy mają swój dzień również nie są bez szans na sukces, co pokazały IO Tokio 2020, gdzie wywalczyli brąz. Szczęśliwie ze Słowenią, która ma na nas patent, możemy zagrać dopiero w półfinale. Serbów raczej nie ma co się obawiać, choć też nie wolno lekceważyć. Podobnie jak Włochów, sensacyjnych mistrzów Starego Kontynentu, którzy po złoto EuroVolley 2021 sięgnęli w Polsce. Brazylia w drugim tygodniu rywalizacji również może być groźna. Pisząc krótko, jest co najmniej kilka reprezentacji, które przy dobrym dniu mogą sobie poradzić z grającymi pod olbrzymią presją Polakami. Niestety.
  • Polska wygra grupę C – NIE @2,50 STS (5/10): Rywalizacja o zwycięstwo w grupie powinna rozstrzygnąć się pomiędzy Polakami a Amerykanami, którzy wcześniej powinni zgodnie ograć za komplet punktów reprezentację Bułgarii oraz do zera drużynę narodową Meksyku. Na papierze fifty-fifty, może z lekkim wskazaniem na Biało-Czerwonych (magia „Spodka” etc.), ale tutaj wracamy do teorii, zgodnie z którą naszej reprezentacji bardziej będzie opłacało się przegrać i to za zero punktów, bo de facto nic na tym nie tracimy, a ograniczamy do minimum ryzyko zmierzenia się z „Jankesami” już w 1/4 finału.

Podsumowując, typy długoterminowe na MŚ 2022 w piłce siatkowej mężczyzn to wyjątkowo ciężki kawałek chleba, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo 😉


Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich. STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. PZbuk zezwolenie wydane przez Ministra Finansów w dniu 28 czerwca 2018 roku na okres 6 lat o numerze PS4.6831.26.2017. Forbet zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.10.2016. Totolotek zezwolenie Ministerstwa Finansów AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485.

5 / 5. Ocen: 5

Jan Nowicki
Jan Nowicki
Kim jest tajemniczy Ekspert siatkówki? Dla wielu zostanie to tajemnicą ale dociekliwi i wtajemniczeni wiedzą, że najlepszy typer siatkówki pochodzi z forum bukmacherskiego BetOnline, gdzie narodziły się i wychowały sławy typerskich salonów.