Od wtorku 22 do czwartku 24 września w jastrzębskiej Hali Widowiskowo-Sportowej rozgrywany turniej kwalifikacyjny do fazy grupowej Ligi Mistrzów CEV 2020/2021, którego gospodarzem jest Jastrzębski Węgiel. Jego zwycięzca awansuje do kolejnej, ostatniej już fazy eliminacji. Przedstawiciel po wtorkowej wygranej ze Stroteilem Mińsk (3:0) jest na dobrej drodze, żeby zrealizować cel, jakim jest gra w najbardziej prestiżowym pucharze w świecie klubowej siatkówki.

We wtorek wystartował turniej kwalifikacyjny do Ligi Mistrzów. Jastrzębski Węgiel krok bliżej elity! (Fot.: CEV)

Jastrzębski Węgiel walczy o Ligę Mistrzów CEV

Przypominamy, że miniony sezon pod auspicjami Europejskiej Konfederacji Siatkówki (CEV) nie został dokończony w związku z pandemią COVID-19, wszystkie mecze poprzedniej edycji europejskich rozgrywek anulowane, a zwycięzcy poszczególnych kategorii pucharów (Liga Mistrzów, Puchar CEV, Puchar Challenge) w minionej edycji nie zostali wyłonieni. Co za tym idzie, w lipcu tego roku Europejska Konfederacja Siatkówki rozszerzyła listę potencjalnych uczestników Ligi Mistrzów w edycji CEV Champions League Volley 2021. To otwarło furtkę przed jastrzębianami do udziału w tych najbardziej elitarnych rozgrywkach na Starym Kontynencie. Jastrzębski Węgiel spełnił postawione przez CEV w tym zakresie warunki, a mianowicie: brał udział w dwóch z trzech ostatnich edycji LM i zajął co najmniej piąte miejsce w krajowych rozgrywkach w sezonie 2019/2020, była to czwarta lokata.

Obstawianie bez podatku legalnie! Legalny bukmacher Betfan oferuje obstawianie bez podatku + bonus 3100 PLN oferta na stronie www.betfan.pl

„W pierwotnej formie kwalifikacje nie byłyby łatwe. Zagrać dwanaście meczów, żeby dostać się do fazy grupowej, to byłoby sporo. Pandemia sprawiła jednak, że ograniczono liczbę spotkań, a to działa na naszą korzyść. Sam powrót do Ligi Mistrzów to przywilej, ale jednocześnie wiąże się z dodatkowymi meczami i dodatkowym stresem. Jeśli już bierzemy w niej udział, to chcemy zaznaczyć w niej swą obecność i dominować. Bycie tylko „statystami” w tych rozgrywkach, byłoby stratą czasu. Dla naszego prezesa, który zabiegał o nasz powrót do tych rozgrywek, dla ludzi z Klubu organizujących to wydarzenie i dla nas, biorąc pod uwagę utratę energii w związku z męczącymi podróżami. Nasze nastawienie będzie więc takie, by wychodząc na boisko pokazywać, że polska siatkówka jest na najwyższym poziomie” – mówi przed startem Ligi Mistrzów Luke Reynolds, trener Jastrzębskiego Węgla.

Jaki dokładnie jest format eliminacji? Droga do fazy grupowej edycji 2020/21 prowadzi przez dwie rundy kwalifikacyjne. W kwalifikacjach Ligi Mistrzów rywalizować będzie łącznie 18 zespołów. Pierwotnie każda z ekip uczestniczących w kwalifikacjach miała być organizatorem jednego turnieju z trzema drużynami w swojej grupie, ale ze względu na epidemię koronawirusa i kwestie logistyczne, liczba turniejów już w pierwszej rundzie kwalifikacji została ograniczona. Tak jest chociażby w przypadku naszej grupy, gdzie zamiast trzech turniejów u każdego z zespołów rozegrany będzie jeden, a jego organizatorem został nasz Klub. Awans do 2. rundy uzyska tylko zwycięzca jastrzębskiego turnieju. Natomiast w 2. rundzie sześć najlepszych zespołów zostanie podzielonych na dwie grupy po trzy drużyny. Pierwotny plan zakłada, że i w tym przypadku każda z drużyn ma zorganizować wewnątrzgrupowy turniej (łącznie trzy turnieje), które odbędą się w dniach 13-29.10.2020, ale czy faktycznie odbędzie się w takiej formule, przekonamy się wkrótce.

Do fazy grupowej Ligi Mistrzów (w której wystąpi 20 drużyn podzielonych na pięć grup po cztery zespoły) awansują tylko dwie najlepsze ekipy z dwóch rund kwalifikacji.

Terminarz gier turnieju 1. rundy kwalifikacji LM w Jastrzębiu-Zdroju przedstawia się następująco:
– 22.09.2020 godz. 20:30: Stroitiel Mińsk (BLR) vs. Jastrzębski Węgiel 0:3 (25:27; 24:26; 14;25)
– 23.09.2020 godz. 18:00: Draisma Dynamo Apeldoorn (HOL) vs. Stroitiel Mińsk
– 24.09.2020 godz. 18:00: Jastrzębski Węgiel vs. Draisma Dynamo Apeldoorn
Wszystkie mecze będą transmitowane na kanałach sportowych Telewizji Polsat.

Liga Mistrzyń: ŁKS Commercecon z awansem bez gry

W drugiej rundzie eliminacji Ligi Mistrzyń CEV są również siatkarki ŁKS-u Commercecon Łódź, które miały się mierzyć z zespołem z Izraela, ale dwumecz te nie doszedł do skutku ze względu na przypadki koronawirusa w zespole rywala. „Łódzkie Wiewióry” mogą mówić o dużym szczęściu, bo jeszcze kilka tygodni temu to one musiały zmagać się z epidemią COVID-19 we własnych szeregach. Szczęście w nieszczęściu, że bez poważniejszych konsekwencji.

Co ciekawe, ale też wielce zasmucające, rywal łodzianek również został wyłoniony bez gry. Ze względu na przypadki koronawirusa w ekipie Mladost Zagrzeb, dzięki koronawirusowi do kolejnej fazy awansował Calcit Kamnik ze Słowenii i to z nim zmierzą się Katarzyna Zaroślińska-Król i spółka.

Nowa oferta bonusów legalnych bukmacherów Bonus bez depozytu 29 PLN (kod: BETONLINE) – www.sts.pl
Bonus bez depozytu 20 PLN – www.lvbet.pl
Zakład bez ryzyka 550 PLN (kod: KOD550) – www.betclic.pl
Zakład bez ryzyka 100 PLN (kod: BETFAN) + bonus 3000 PLN – www.betfan.pl