Wraca siatkarska Liga Mistrzów! Zagrają w niej aż trzy polskie zespoły

Wtorkowym spotkaniem z aktualnym mistrzem Serbii, drużyną Vojvodiny Nowy Sad zespół Jastrzębskiego Węgla zainauguruje występy w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów CEV. Początek spotkania w jastrzębskiej Hali Widowiskowo-Sportowej o godzinie 18:00. Transmisja w Polsacie Sport. W środę swój pierwszy mecz fazy grupowej rozegra broniąca trofeum Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, a w czwartek debiutujący w rozgrywkach Aluron CMC Warta Zawiercie.

Wraca siatkarska Liga Mistrzów! Zagrają w niej aż trzy polskie zespoły (Fot.: Piotr Sumara/PLS)

Siatkarska Liga Mistrzów 2022/23 na start

Jastrzębianie rozpoczynający zmagania jako pierwsi z reprezentantów PlusLigi, bo już 8 listopada, minioną edycję najbardziej prestiżowych rozgrywek w świecie klubowej siatkówki zakończyli na półfinale, w którym musieli uznać wyższość późniejszego triumfatora, Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

W bieżącym sezonie drużyn jest na tyle mocna, że może mierzyć jeszcze wyżej. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku i na nim warto się skupić. Jastrzębski Węgiel trafił do grupy „A”, gdzie jego przeciwnikami będą: mistrz Serbii Vojvodina NS Seme Novi Sad, wicemistrz Niemiec VfB Friedrichshafen oraz mistrz Francji Montpellier UC.

Trafiliśmy do grupy, z której bez problemu trzeba wyjść. Mam nadzieję, że z jak najwyższej lokaty. A potem musimy przygotować się na wielkie boje w ćwierćfinałach, bo jak pokazał zeszły sezon nawet po zajęciu pierwszego miejsca w grupie można później od razu trafić na mocne „firmy”, jak na przykład Lube. Dlatego podchodzimy do tego tak, że trzeba myśleć mecz po meczu, kontynuować swój rytm i po prostu grać dobrą siatkówkę – mówi rozgrywający JW Benjamin Toniutti.

Jako że jesteśmy przed pierwszą kolejką, warto wspomnieć w kilku zdaniach o formule rozgrywek. Dokładnie tak samo jak przed rokiem, w fazie grupowej LM CEV 2022/23 wystąpi 20 zespołów podzielonych na pięć grup po cztery drużyny w każdej z nich. Każdy zespół ma rozegrać po trzy mecze u siebie i trzy na wyjeździe. Do ćwierćfinałów awansują wyłącznie zwycięzcy pięciu grup. Natomiast pięć drużyn z drugich miejsc oraz najlepsza drużyna z trzecich miejsc przechodzą do repasaży. Trzy zwycięskie zespoły z pojedynków repasażowych uzupełnią stawkę ośmiu ćwierćfinalistów. Pozostałe zespoły z trzecich miejsc w grupach przechodzą zaś do ćwierćfinału Pucharu CEV.

Liga Mistrzów to szczególne rozgrywki, najbardziej prestiżowe w Europie. Nasze oczekiwania jak zwykle są duże. Cieszymy się, że znów możemy występować w tym roku w tych rozgrywkach. Trzeba dobrze zacząć tę edycję. W pierwszym wtorkowym meczu z całą pewnością będziemy faworytem. Ale musimy się dobrze przygotować do tego spotkania i być gotowi na walkę, gdyż wielu zawodników drużyny mistrza Serbii to młodzi gracze i być może będą chcieli się oni pokazać na arenie międzynarodowej, walcząc o swoją przyszłość. Dla nich to będzie niezłe wyzwanie, by zaprezentować się jak najlepiej w Lidze Mistrzów – dodaje kapitan Jastrzębskiego Węgla.

Poza siatkarzami Jastrzębskiego Węgla Polską Ligę Siatkówki w LM 2022/23 reprezentować będzie Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, którą w grupie czekają pojedynki z włoskim Trentino Itasem, oraz Aluron CMC Warta Zawiercie, dla której będzie to debiut w CEV Champions League.

Nasz klub na tyle okrzepł, że czujemy się pewnie w gronie najlepszych zespołów w kraju, a 3. miejsce w PlusLidze tylko to potwierdza. To, że rozpoczynamy rywalizację w gronie najlepszych 20 klubów Europy, brzmi dumnie. To nie tylko wyróżnienie dla nas, ale my też czujemy, że przynależymy do tego grona. Ta nieśmiałość sprzed 3 lat nieco się rozmyła i jesteśmy gotowi, aby rywalizować na tym najwyższym poziomie – powiedział Prezes Zarządu Aluron CMC Warty Zawiercie, Kryspin Baran.

Aluron CMC Wartę Zawiercie historyczne spotkanie czeka w czwartek 10 listopada. „Jurajscy Rycerze” zadebiutują w Lidze Mistrzów CEV spotkaniem z Halkbankiem Ankara. Brązowi medaliści poprzedniego sezonu PlusLigi swoje mecze rozgrywać będą w Dąbrowie Górniczej.

Siatkarska Liga Mistrzów 2022/23: Plan transmisji 1. kolejki

Wtorek 8 listopada:

18:00 Jastrzębski Węgiel vs OK Vojvodina (Polsat Sport)
23:30 Berlin Recycling Volleys vs BK Hebar Pazardżik (Polsat Sport Premium 1)

Środa 9 listopada:

19:00 Cucine Lube Civitanova vs SL Benfica (Polsat Sport Premium 4)
20:00 Sir Safety Perugia vs ACH Volley Lublana (Polsat Sport Premium 5)
20:30 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle vs CEZ Karlovarsko (Polsat Sport)

Czwartek 10 listopada:

18:00 Aluron CMC Warta Zawiercie vs Halkbank Ankara (Polsat Sport)
20:00 VfB Friedrichshafen vs Montpellier HSC VB (Polsat Sport Premium 5)
20:00 Knack Volley Roeselare vs Tours Volley-Ball (Polsat Sport Premium 3)
20:30 Trentino Itas – Decospan VT Menen (Polsat Sport Premium 4)

3 / 5. Ocen: 2

Jan Nowicki
Jan Nowicki
Kim jest tajemniczy Ekspert siatkówki? Dla wielu zostanie to tajemnicą ale dociekliwi i wtajemniczeni wiedzą, że najlepszy typer siatkówki pochodzi z forum bukmacherskiego BetOnline, gdzie narodziły się i wychowały sławy typerskich salonów.